Polska czci Jana Pawła Wielkiego

Pod hasłem „Jan Paweł II – Papież Rodziny” w całym kraju obchodzono XII Dzień Papieski.

Reklama

Podczas uroczystych Mszy modlono się w intencji rodzin i wspominano kierowane do nich słowa papieża Polaka. Przed kościołami, jak co roku zbierano pieniądze na rzecz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” (FDNT), która finansuje stypendia dla zdolnej młodzieży z uboższych rodzin. W przededniu Dnia Papieskiego wręczono przyznawane przez Fundację Nagrody TOTUS. W liście do wiernych z okazji tegorocznego Dnia Papieskiego biskupi zachęcali, aby w tym dniu modlić się o świętość polskich małżeństw i rodzin, o otwartość na dar życia, o mądrość dla ustawodawców, odwagę dla samorządów, aby wzmocnić rodzinę jako podstawową komórkę życia społecznego.

W wielu miastach odbyły się specjalne modlitwy, koncerty, konkursy i turnieje sportowe połączone z promowaniem nauczania papieskiego na temat rodziny.

Jak co roku, wolontariusze zbierali pieniądze na stypendia Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Obecnie stypendystami Fundacji jest 2,5 tys. młodych osób, ponad 150 osób ukończyło już studia na renomowanych wyższych uczelniach w całym kraju. Dla stypendystów organizuje się obozy w dużych miastach, zwłaszcza akademickich, co ma zachęcić młodzież z małych ośrodków żeby kontynuowała w takich miejscach naukę na znanych uczelniach. W ub. roku podczas XI Dnia Papieskiego zebrano 7 mln 425 tys. zł.Główne obchody XII Dnia Papieskiego odbyły się w Warszawie.

Dwudniowy program rozpoczął się w sobotę Galą Nagród TOTUS na Zamku Królewskim w Warszawie. Laureatami dorocznych nagród przyznawanych przez Fundację Dzieło Tysiąclecia zostali: pisarka Barbara Wachowicz, duszpasterz hospicjów ks. Andrzej Dziedziul MIC, publicysta Jacek Moskwa oraz Sekcja Polska Radia Watykańskiego. W czasie Gali wystąpili Kasia Kowalska, Ania Wyszkoni i bracia Cugowscy.

W niedzielę rano uroczystej Mszy św. transmitowanej przez Polskie Radio z bazyliki Św. Krzyża w Warszawie przewodniczył abp Tadeusz Gocłowski. „Kształt cywilizacji, zwłaszcza europejskiej, jej tożsamości, jest zagrożony na skutek zakwestionowania istoty trwałego związku mężczyzny i kobiety, jakim jest małżeństwo i rodzina” - mówił były przewodniczący Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. I pytał: „Czy naród polski obroni świętość małżeństwa?”.

Emerytowany metropolita gdański stwierdził, iż współczesny świat jak gdyby „uwziął się”, by globalnie zaatakować małżeństwo i rodzinę. Tak podchodząc do świętości tej najważniejszej, naturalnej wspólnoty, którą Chrystus uświęcił i podniósł do godności sakramentu, uderza się równocześnie w istotę życia, które jest owocem małżeńskiej miłości. Zauważył jednak, że niektóre rządy, np. we Francji wiedzą, że małżeństwo i rodzinę trzeba otoczyć opieką prawną i materialną, aby nie ponosić dramatycznych konsekwencji, w których znalazłaby się chora rodzina.

W sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach uroczystej liturgii w Dniu Papieskim przewodniczył abp Celestino Migliore. Zdaniem nuncjusza tym, co się nie zmienia jest Ewangelia. Zmienia się za to kontekst społeczny, kulturowy i religijny w jakim żyjemy. „Ma się wrażenie, że Kościół wrócił do czasów pierwszych wspólnot chrześcijańskich, gdy głosił prawdę Ewangelii w pogańskim społeczeństwie” - podkreślił abp Migliore dodając, że także dziś "Bóg oczyszcza swój Kościół stawiając wobec analogicznych wyzwań jakie napotykali pierwsi chrześcijanie”.

„W dzisiejszym świecie, może nie jest więcej ateizmu, ale obojętności religijnej, wiele zachowań współczesnych społeczeństw jakby mówiło, że mogą się obyć bez Boga, a nawet jeżeli akceptuje się obecność Boga, to tylko po to, aby posadzić go na ławie oskarżonych, bo zgadza się na cierpienie niewinnych, dopuszcza kataklizmy, które dotykają wierzących i niewierzących (...) a także toleruje skandale i gorszące postawy ze strony samych wierzących” - zaznaczył nuncjusz apostolski.

Odnosząc się do tematu tegorocznego Dnia Papieskiego arcybiskup podkreślił, że chcemy szczególnie odnowić siłę miłosierdzia w naszych rodzinach. „Miłosierdzie, używając prostego języka, oznacza nowe spojrzenie, bez uprzedzeń, żalów czy pretensji. Miłosierdzie w rodzinie oznacza budzenie się każdego ranka i spoglądanie w nowym świetle na bliskich, męża, żonę, dzieci, rodziców. Niech nowa ewangelizacja da nową wrażliwość naszym sumieniom, abyśmy wiedzieli co znaczy być miłosiernym” - zakończył abp Migliore.

O tym, że rodziny – zwłaszcza te przeżywające kryzys – mają w bł. Janie Pawle II potężnego orędownika mówił z kolei prymas Polski abp Józef Kowalczyk. Podczas Mszy św. sprawowanej w katedrze gnieźnieńskiej podkreślił, że „pierwszym powołaniem małżonków, pierwszym powołaniem rodzin, jest powołanie do miłości”.

W homilii metropolita gnieźnieński przypomniał, że bł. Jan Paweł II zawsze otaczał rodziny wielka troską, miłością i modlitwą. Abp Kowalczyk zachęcał też małżonków do pielęgnowania w rodzinie wspólnej modlitwy. „Cóż może bardziej scalać rodzinę przeżywającą kryzys, co może bardziej zbliżyć oddalających się od siebie małżonków, jeśli nie wspólnie wypowiedziane: i przebacz nam nasze winy, jak my przebaczamy tym, którzy wobec nas zawinili?" - pytał hierarcha.

W niedzielne popołudnie na pl. Zamkowym w Warszawie odbył się koncert. Gościem specjalnym był Paddy Kelly - członek jednej z najbardziej znanych muzykujących rodzin na świecie - The Kelly Family. Między występami artystów widzowie zobaczyli archiwalne nagrania śpiewającego i modlącego się papieża, który tak wiele mówił o rodzinie.

Podczas koncertu wolontariusze Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia zbierali pieniądze na stypendia dla młodzieży.

"Dziękujemy naszym rodzinom za wszystko, co od nich otrzymaliśmy" – powiedział abp Tadeusz Gocłowski na zakończenie koncertu transmitowanego przez TVP. "Dziękujemy wszystkim Polakom za to, ze właściwie rozumieją to, co znaczy przyszłość, co znaczy demografia, co to znaczy rodzina i jej szczęście, co znaczy małżeństwo i jego szczęście"– dodał emerytowany metropolita gdański. Po koncercie odbył się Apel miasta Warszawy – czyli część koncertu przygotowaną przez stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Podczas Dnia Papieskiego Caritas Polska przeprowadziła w Warszawie akcję zbiórki krwi dla chorych. Akcja jest częścią kampanii społecznej „Podaruj kroplę miłości”. Ambulans do poboru krwi stał na warszawskiej Starówce. Od lutego Caritas w Polsce zorganizowały blisko 100 takich mobilnych akcji.

Dzień Papieski świętowano w całym kraju. Ok. 4 tys. osób uczestniczyło w Marszu dla Życia i Rodziny, który w Dniu Papieskim, po raz pierwszy przeszedł ulicami Krakowa. Młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana i Bractwa Małych Stópek niosła przepisany na 100-metrowym materiale dokument Kościoła katolickiego o wartości życia ludzkiego i godności jego przekazywania "Donum Vitae" - "Dar Życia". Młodzi ludzie złożyli go przy ołtarzu w Bazylice Mariackiej.

W barwnym pochodzie uczestniczyli m. in. członkowie stowarzyszenia Rodzin Katolickich, ruchy i wspólnoty młodzieżowe, przedstawiciele ruchów pro-life. Wśród uczestników marszu były rodziny z archidiecezji krakowskiej wraz z dziećmi, księża, siostry zakonne, a także mieszkańcy Krakowa i politycy. Uczestnicy nieśli transparenty z napisami m.in. „Stop aborcji”, a także flagi, na których w 48 językach widniały słowa „Kocham życie”.

W Gdańsku już w sobotę na ul. Długiej stypendyści FDNT w charakterystycznych żółtych koszulkach z logo Fundacji śpiewali i częstowali przechodniów cukierkami. W niedzielę w kościołach w całym Trójmieście stypendyści dzielili się swoimi świadectwami.

W Kielcach, młodzież spotkała się w sobotę na Mszy św. w bazylice katedralnej, odbył się wtedy także happening na głównym deptaku miasta. Natomiast przez całą niedzielę stypendyści dawali świadectwa i przygotowywali liturgię wszystkich Mszy św.

W Bydgoszczy diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży zorganizowało w sobotę procesję różańcową, która przeszła ulicami miasta. Rozważania dotyczyły tematyki wiary - w związku z rozpoczętym w Kościele powszechnym Rokiem Wiary.W niedzielę odbyła się zaś „Bydgoska Karoliada” - turniej między parafiami, obejmujący konkurencje sportowe, artystyczne i intelektualne.

Hasło tegorocznego Dnia Papieskiego „Jan Paweł II – Papież Rodziny” wybrano ze względu na to, że małżeństwo i rodzina zajmowały szczególne miejsce w nauczaniu ks. Karola Wojtyły, późniejszego arcybiskupa Krakowa, wreszcie papieża Jana Pawła II. Wśród bardzo wielu tekstów, które wygłosił lub napisał, najważniejsze z nich to cykl 127 katechez środowych „Mężczyzną i niewiastą stworzył ich”, adhortacja „Familiaris consortio” List do Rodzin, encyklika „Evangelium vitae” i szczególnie kazanie, wygłoszone w Kielcach podczas pielgrzymki w 1991 r.

Jan Paweł II konsekwentnie bronił świętości i nierozerwalności małżeństwa, życia, praw rodziny. Sprzeciwiał się zrównaniu związków jednopłciowych z rodziną, podkreślał, że rodzina jest drogą Kościoła, drogą pierwszą i najważniejszą.

Z okazji Dnia Papieskiego biskupi polscy wystosowali list, w którym zaznaczają, że w sytuacji kryzysu kulturowego i ideowego ich niepokój budzą wszystkie ataki na rodzinę i „próby przedefiniowania pojęcia rodziny jako luźnego związku”. Przejawami tego kryzysu są: osłabienie więzi rodzinnej, patologie, plaga rozwodów, „wolne” związki praktykowane już od młodości, często za zgodą rodziców oraz brak otwarcia małżonków na dar życia.

Biskupi ubolewają również z powodu coraz większego przyzwolenia społecznego na te zjawiska i często brak jakiejkolwiek reakcji ze strony bliskich osób. Zachęcają też, by 14 października modlić się o świętość polskich małżeństw i rodzin, o otwartość na dar życia, o mądrość dla ustawodawców, odwagę dla samorządów, aby wzmocnić rodzinę jako podstawową komórkę życia społecznego.

Organizator Dnia Papieskiego – Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia powstała w 2000 roku, dla upamiętnienia pontyfikatu Jana Pawła II przez szerzenie nauczania papieża i wspieranie określonych przedsięwzięć społecznych, głównie w dziedzinie edukacji i kultury.

Fundacja organizuje Dzień Papieski, przyznaje nagrody TOTUS, prowadzi program stypendialny dla młodzieży w wieku szkolnym, organizuje też Konkurs Akademicki o indeks na studia dziennikarskie i polityki społecznej.

Dzięki zbiórkom funduszy, już 2500 młodych osób otrzymało stypendia i może rozwijać swoje zdolności i zainteresowania.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7