Dzień Papieski w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu

Tysiące wiernych z całego kraju przybyło w niedzielę do Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Starym, gdzie pod hasłem "Jan Paweł II - papież rodziny" obchodzony jest 12. Dzień Papieski.

Z tej okazji dla pielgrzymów udostępniono pomieszczenia, w których mieszkał bł. Jan Paweł II w trakcie pobytu w Licheniu w 1999 r.

"Zbyt często nasze świętowanie ogranicza się do tanich wzruszeń, jak bardzo papież był wspaniały i jak wiele dla nas znaczył, ale jego nauczania nie znamy. Dzień papieski jest więc dla nas dobrą okazją do refleksji nad tym, czego papież uczył i dobrze by było, byśmy się tym nauczaniem przejęli" - powiedział rzecznik prasowy sanktuarium ks. Piotr Kieniewicz.

Od godzin porannych pielgrzymi zwiedzają pokoje, w których mieszkał papież w czasie swojej pielgrzymki do Lichenia. Jan Paweł II przybył do sanktuarium 6 czerwca 1999 r. i przebywał tutaj do 8 czerwca. Ofiarował wówczas Matce Bożej Licheńskiej jako wotum złoty różaniec z pereł i kielich z pateną. Podarował także piuskę i stułę.

Apartamenty, tzw. papieżówka, są otwierane tylko w czasie rocznic związanych z życiem papieża. W niezmienionym stanie zachowano pokój dzienny, kaplicę i sypialnię. Jedynie pomieszczenie, które pełniło w czasie pielgrzymki rolę jadalni, zostało przerobione na papieską bibliotekę.

Zgromadzono w niej medaliony, książki, zdjęcia, programy pielgrzymek. Można obejrzeć również dary, które papież pozostawił w Licheniu: kielich z pateną, różaniec, stułę, piuskę oraz lekcjonarz.

Jest też kremowa mitra (papieskie nakrycie głowy), ufundowana Janowi Pawłowi II przez księży marianów z USA. Licheń zawdzięcza ją kardynałowi Stanisławowi Dziwiszowi, którego gospodarze sanktuarium, księża marianie, poprosili o przekazanie do zbiorów bibliotecznych pamiątek po papieżu.

Wierni zatrzymują się również na modlitwy w kaplicy bł. Jana Pawła II, która w maju tego roku poświęcił abp Józef Kowalczyk. Znajdują się w niej relikwie papieża, kropla jego krwi, piuska oraz kielich z pateną, które podarował sanktuarium w 1999 r.

Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu ma ponad 150 lat. Jego historia jest związana z kultem słynącego z cudów wizerunku Matki Bożej Licheńskiej. Na terenie sanktuarium znajduje się największa w kraju świątynia, nosząca tytuł bazyliki. Jej budowę w 1999 r. pobłogosławił papież Jan Paweł II.

27 lipca 2005 r. Sejm ustanowił dzień 16 października świętem państwowym. W uzasadnieniu uchwały napisano, że święto to jest hołdem największemu autorytetowi XX wieku, człowiekowi, który sięgając do źródeł chrześcijaństwa uczył nas solidarności, odwagi i pokory.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10