- Chrześcijanie nie mogą dać się zepchnąć na margines świata, ale być w jego środku - powiedział w rozmowie z KAI bp Hans-Jochen Jaschke. Ten urodzony w Bytomiu na Śląsku biskup pomocniczy archidiecezji hamburskiej uczestniczy w IX-ym Zjeździe Gnieźnieńskim. Tym razem poświęcony jest on roli i miejscu chrześcijan w Europie.
Bp Hans-Jochen Jaschke przyznał, że w różnych krajach europejskich mamy różne tendencje religijne. Jak podkreślił inna sytuacja panuje w Belgii czy Francji, gdzie obecne są silne tendencje laicystyczne, a inna w Polsce lub Niemczech, gdzie zachowały się tradycyjnie chrześcijańskie kraje.
TŁUMACZENIE:
„Naszym obowiązkiem jest, by chrześcijaństwo, zachowało swoje istotne miejsce u źródeł wspólnoty europejskiej, by było ważniejsze niż obecnie. Kiedy widzi się rosnący wpływ świata islamskiego na kontynencie europejskim tym silniej potrzebujemy fundamentu wartości chrześcijańskich w Europie”.
Hierarcha, który w 1941 roku urodził się w Bytomiu na Śląsku, stwierdził, iż chrześcijaństwo stanowi podstawę zjednoczonej Europy, zaś Kościół katolicki, jako strażnik wartości chrześcijańskich musi być dla Europy ważny.
2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, Kościół będzie obchodził Dzień Życia Konsekrowanego.
Taką hipotezę stawia francuski historyk katolicyzmu Martin Dumont.
Obiecał jeszcze w 2001 roku św. Janowi Pawłowi II ówczesny prezydent Ukrainy, Łeonid Kuczma.
Według gazety Mosaico CSI, rozkaz dyktatury został wykonany w nocy 28 stycznia.