Standardy ochrony dzieci w kościelnych placówkach oświatowych, nowe rozporządzenia katechetyczne oraz obchody Wielkiego Postu i zbliżającej się Wielkanocy to niektóre z tematów podjętych w czasie wiosennej sesji plenarnej Konferencji Episkopatu Irlandii.
Poza tym wiele miejsca poświęcono przygotowaniom do Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego, który odbędzie się w Irlandii w czerwcu bieżącego roku.
Hasło Kongresu brzmi: „Eucharystia: Wspólnota z Chrystusem i z drugim człowiekiem”. Jak podkreślili biskupi, do rozpoczęcia Kongresu pozostało jedynie 100 dni, a już zarejestrowano ponad siedem tysięcy uczestników. Ogółem będzie reprezentowanych 95 państw, w tym kraje bardzo odległe jak Australia, Tajlandia czy organizator poprzedniego Kongresu – Kanada. Specjalny dzwon kongresowy zostanie pobłogosławiony przez Benedykta XVI w czasie najbliższej audiencji ogólnej, tuż przed liturgicznym wspomnieniem św. Patryka, patrona Irlandii. W czasie samego Kongresu zorganizowane będzie między innymi sympozjum teologiczne w 50. rocznicę otwarcia Soboru Watykańskiego II. Podjęta na nim będzie refleksja nad ewolucją w ostatnich latach takich dyscyplin naukowych, jak teologia systematyczna, moralna, biblijna, liturgia, misjologia czy ekumenizm.
W czasie sesji plenarnej biskupi z Zielonej Wyspy w sposób szczególny zajęli się także problemem gwałtownie zwiększającej się liczby irlandzkich emigrantów. W ostatnim roku wzrosła ona aż o 45 procent, co daje liczbę ponad 40 tysięcy Irlandczyków. Biskupi widzą pilną konieczność objęcia tej nowej fali emigrantów specjalną troską, by wesprzeć ich w organizacji życia poza ojczyzną.
Mają być podmiotem, a nie tylko odbiorcą duszpasterstwa rodzin - powiedział papież.
Czy rozwój sztucznej inteligencji może pomóc nam stać się bardziej ludzkimi?
Abp Światosław Szewczuk zauważył, że według ekspertów wojna przeszła na nowy poziom eskalacji.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.