„Misjonarz sługą życia” – to hasło, wokół którego koncentrują się tegoroczne obchody Niedzieli „Ad Gentes”.
Jak wskazuje bp Wiktor Skworc, odpowiedzialny za misje z ramienia Episkopatu, „misjonarzy można porównać do dobrego samarytanina, który śpieszy z pomocą chorym, porzuconym, poranionym, bezsilnym, odepchniętym i opuszczonym, pomagając im zebrać resztki sił, by mogli samodzielnie wstać i cieszyć się godnym życiem”.
Po raz czwarty II Niedziela Wielkiego Postu, przypadająca w tym roku 8 marca, to jednocześnie dzień modlitwy za misjonarzy, postu w intencji ich posługi oraz solidarności, wyrażonej poprzez złożenie datku na projekty realizowane na misjach.
„Dzięki misjonarzom, kolejne narody mogą usłyszeć, że Bóg się nimi interesuje, a ich życie jest wartością, którą troskliwą opieką On sam otacza. Słowo Boże głoszone przez misjonarzy jest Słowem Życia dla tysięcy braci i sióstr z najodleglejszych zakątków świata, a ich zaangażowanie w dzieleniu się skarbem wiary służy promocji pełnej prawdy o człowieku, do którego zostali posłani” – podkreśla bp Wiktor Skworc, przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Misji, zachęcając do podjęcia uczynków pokutnych: modlitwy, postu i jałmużny w intencji misji.
Specjalne materiały liturgiczne, w tym misyjne Drogi Krzyżowe dla dorosłych, młodzieży i dzieci, przygotowały Papieskie Dzieła Misyjne. Zostały one przekazane do parafii w całej Polsce. „Misjonarze wielokrotnie podkreślają, że potrzebują wsparcia duchowego, poczucia więzi z Kościołem, który ich posłał do pracy misyjnej. Ta więź umacnia się właśnie poprzez naszą modlitwę, prywatną i publiczną, w ich intencji” – podkreśla także bp Skworc.
Misyjna jałmużna zbierana w II Niedzielę Wielkiego Postu do puszek w kościołach i kaplicach w całym kraju przekazywana jest na rzecz Dzieła Pomocy „Ad Gentes”. W tym roku można wesprzeć polskich misjonarzy także wysyłając SMS o treści „Misje” na numer 72032. Wszystkie ofiary pieniężne są później przekazywane polskim misjonarzom.
Obecnie na misjach posługuje ponad 2100 polskich misjonarzy, głosząc Dobrą Nowinę w 96 krajach świata. Są obecni niemal wszędzie: wśród Eskimosów i Pigmejów, na pustyniach Sahary, w lasach Amazonki, w niedostępnych górskich miejscowościach południowoamerykańskich Andów i na terenach, gdzie ciągle trwają walki, jak np. Indie czy Demokratyczna Republika Kongo.
W ciągu trzech lat działalności Dzieło pomogło im zrealizować 380 projektów, za łączną kwotę blisko 580 tys. dolarów. Dzięki wsparciu finansowemu polscy misjonarze mogli m.in. zrealizować dożywianie opuszczonych dzieci w slumsach w Kenii, wybudować 5 cystern na wodę dla najbiedniejszych rodzin w Brazylii, wyposażyć parafialny ośrodek zdrowia w Peru, kupić leki, mleko i cukier dla przedszkola w Kamerunie. Misjonarze dbają też o upowszechnianie oświaty – budują i remontują szkoły, pomagają w zakupie książek i sprzętu audiowizualnego, formują katechetów i nauczycieli religii.
Troską Dzieła „Ad Gentes” jest obok wsparcia misjonarzy także animacja misyjna w Polsce. Jednym ze sposobów realizacji tego zadania jest konkurs dla dzieci i młodzieży „Mój szkolny kolega z misji”. Tegoroczna edycja przeżywana jest pod hasłem „Być misjonarzem to troszczyć się o życie”.
Dzieło Pomocy „Ad Gentes” zostało zatwierdzone na 333. zebraniu plenarnym Episkopatu w dniach 22-24 września 2005 r. i erygowane dekretem Przewodniczącego KEP, abp. Józefa Michalika z dnia 3 października 2005 r. Dyrektorem Dzieła Pomocy „Ad Gentes” jest obecnie ks. Marek Gałuszka.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.