MiejsceWizjonerkami w Gietrzwałdzie były dwie miejscowe dziewczynki z niezamożnych rodzin: 13-letnia Justyna Szafryńska i 12-letnia Barbara Samulowska. Objawiała im się Matka Boża, nazywana przez nie Jasną Panią.
Gietrzwałd szybko "przejął" pielgrzymów po zamkniętym w 1875 roku przez władze zaborcze klasztorze w Łąkach Bratiańskich koło Nowego Miasta nad Drwęcą, gdzie znajdowała się łaskami słynąca figura Matki Bożej. Stał się miejscem odrodzenia religijnego i narodowego miejscowych Polaków.
Szczegółowy opis objawień w GietrzwałdzieObjawienia zostały uznane przez Kościół. Kult Matki Bożej Z Gietrzwałdu krzepł i promieniał coraz bardziej. Co roku 29 czerwca, 15 sierpnia i 8 września przybywały tam rzesze polskich pielgrzymów ze wszystkich zaborów. Jeszcze podczas trwania objawień, 16 września 1877 roku w miejscu, gdzie dzieciom ukazywała się Matka Boża, umieszczona została kapliczka z figurą Marii Panny, wykonana w Monachium.
Z pobłogosławionego przez Matkę Bożą 8 września 1877 roku źródełka pielgrzymi od 126 lat czerpią wodę, która przyniosła liczne uzdrowienia.
Celem pielgrzymek, oprócz kapliczki i źródełka jest Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej w miejscowym kościele. Obraz jest dużo starszy niż objawienia, pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 1568 roku.
NabożeństwaPosługę duszpasterską w Gietrzwałdzie sprawują Kanonicy Regularni Laterańscy. Pomagają im Siostry Katarzynki i Siostry Służki.
Porządek nabożeństw stałych:
Msze św. w dni powszednie: 7:00, 12:00 i 18:00.
Msze św. w niedziele: 7:00, 9:00, 11:00, 14:00 (od maja do września) 16:00 z nieszporami i 18:00.
Różaniec: codziennie o godzinie 6:30, 11:30 i 17:30.
Modlitwy do Bożego Miłosierdzia: codziennie o godz. 15:00.
Apel Maryjny: codziennie o godz. 21:00 (od maja do września)
Nowenna do Matki Bożej Gietrzwałdzkiej w każdą środę po Mszy św. wieczornej
DojazdGietrzwałd to wieś na ziemi warmińskiej, leżąca na południowy zachód od Olsztyna, na trasie nr 16 do Ostródy. Trasa ta zwana jest Drogą Tysiąca Jezior Północnych. Gietrzwałd znajduje się w połowie drogi między Olsztynem i Ostródą. Otoczony jest niewielkimi wzgórkami nad rzeką Giłwą, prawym dopływem Pasłęki.
Do Gietrzwałdu łatwo dojechać, ma dogodne połączenia kolejowe i autobusowe. Pociągiem można tam przyjechać bezpośrednio nie tylko z Olsztyna lub z Ostródy, ale także z Torunia, Bydgoszczy i Iławy.
Z Olsztyna do Gietrzwałdu kursuje codziennie kilkanaście autobusów PKS i busy komunikacji prywatnej.
NoclegiW Gietrzwałdzie już w XIX w. istniał Dom Pielgrzyma. Obecny został wybudowany niedawno, w latach 1977-1989 i nosi imię Jana Pawła II. Znajdują się w nim wygodne pokoje, a także kaplica (na poddaszu) i sala konferencyjna (na parterze). W sali można skorzystać ze sprzętu audiowizualnego i obejrzeć bardzo ciekawe filmy o Gietrzwałdzie i objawieniach Matki Bożej. Dom ma 112 miejsc. Przy Sanktuarium znajduje się także bar.
Noclegi można rezerwować pod adresem: Sanktuarium Maryjne
w Gietrzwałdzie, Zakon Księży Kanoników Regularnych Laterańskich, 11-036 GIETRZWAŁD; tel.: (0-89) 512 31 02, fax.: (0-89) 512 34 06, e-mail: sanktuarium@3c.pl
Można też dokonać rezerwacji przez internet, na stronie: http://www.gietrzwald.3c.pl/rezerwacja.html
sierpień 2003