Oczekiwania krajów misyjnych i Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów wobec Polski są bardzo wielkie. Polska jest postrzegana jako olbrzymi potencjał możliwości udzielania pomocy dziełu misyjnemu Kościoła. Te możliwości nie są w pełni uświadomione i wykorzystywane.
Ks. Artur Stopka: Co zwykły polski katolik robi dla misji?
Bp Wiktor Skworc: – Polski katolik jest bardzo wrażliwy na sprawy misji. Stara się w miarę swoich możliwości misje wspomagać. To znaczy: uczestniczy w modlitwie, która wspomaga misje, a także wspiera misje materialnie. Widać to szczególnie wtedy, gdy w parafii pojawia się misjonarz, w czasie Tygodnia Misyjnego. W takich sytuacjach bardzo wyraźnie uświadamiamy sobie naszą odpowiedzialność za misje i angażujemy się w to wielkie dzieło Kościoła.
A co robi dla misji zwykły polski ksiądz?
– Myślę, że odpowiedź na to pytanie padła przed chwilą. U księży świadomość odpowiedzialności za dzieło misyjne Kościoła wymaga chyba jeszcze pełniejszej mobilizacji. Każdy ksiądz rozumie, że jest misjonarzem w Polsce, że będąc tutaj świadkiem Chrystusa, pełni misję. Jednak oczekiwania misjonarzy i krajów misyjnych w stosunku do polskich księży są większe niż nasze zaangażowanie.
Czy Polska nie powinna wysyłać na misje więcej księży niż dotychczas?
– To jest poważny problem. Oczekiwania krajów misyjnych i Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów wobec Polski są bardzo wielkie. Polska jest postrzegana jako olbrzymi potencjał możliwości udzielania pomocy dziełu misyjnemu Kościoła. Te możliwości nie są w pełni uświadomione i wykorzystywane. Jest jednak problem „wysyłania”. Czy można kogoś tak po prostu wziąć, oderwać od dotychczasowych obowiązków i wysłać? Tu jest raczej problem udzielania człowiekowi pomocy w odkryciu misyjnego powołania, żeby sam chciał wspomóc Kościół powszechny i podjął decyzję o wyjeździe na misje. To jest problem wizji Kościoła. Nad tym należałoby popracować, nad szerszą wizją Kościoła.
Kto jest w tej chwili bardziej potrzebny na misjach: księża czy świeccy?
– Nie można patrzeć na misje w tych kategoriach. Księża i świeccy na misjach wzajemnie się uzupełniają. Wszędzie, gdzie na misjach są duchowni, tam także potrzebni są świeccy. Potrzebne jest tworzenie ekip misyjnych, złożonych z duchownych i świeckich, którzy pracują razem, tworząc pełną reprezentację ludu Bożego, która się udziela w dziele misyjnym Kościoła.
Bp Wiktor Skworc, biskup tarnowski, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji
«« | « |
1
| » | »»