Ropczyce: Królowa Rodzin

Sanktuarium w Ropczycach, jedno z najważniejszych w Diecezji Rzeszowskiej, może poszczycić się bardzo długą historią. Pielgrzymowano tam już w XVI wieku.

Reklama

Miejsce
Celem pielgrzymek jest łaskami słynąca figura Matki Bożej Królowej Rodzin. Znajduje się ona nie w kościele parafialnym, ale w mniejszej świątyni, zwanej przez mieszkańców Ropczyc "kościółkiem". Do XVIII w, "kościółek" był budowlą drewnianą. Obecna, murowana świątynia powstała w latach 1721-1728. Na straży kultu Maryi w łaskami słynącej figurze stał tam zawsze jeden z wikariuszy mianowany przez proboszcza kapelanem. Tak jest do dziś.
W 1772 roku rząd austriacki podjął decyzję o likwidacji świątyń filialnych. Austriacy postanowili wówczas wystawić kościół Matki Bożej na licytację i sprzedać go. Mieszkańcy postanowili świątynię odkupić. Ofiarowali żądaną sumę pieniędzy. Cesarz Józef II darował wówczas kościółek na własność mieszczanom i nałożył na miasto obowiązek utrzymywania go. Zawiązał się wtedy Komitet Kościółkowy, który przejął opiekę nad Sanktuarium. Komitet ten został rozwiązany dopiero w 1994 roku.

Sanktuarium położone jest we wschodniej części miasta, nad brzegiem rzeki Wielopolki. Znajduje się przy końcu cichej, mało ruchliwej ulicy NMP. "Kościółek" ukryty jest w dużym skupisku drzew liściastych, w zacisznym miejscu, zachęcającym do rozważania, modlitwy, medytacji, kontemplacji.

W centralnym miejscu wnętrza umieszczona jest figura Matki Bożej z Dzieciątkiem, pochodząca z pierwszej połowy XV wieku, otoczona pozłacaną mandorlą. Po obu stronach w prezbiterium, umieszczone są gabloty z wotami. Wśród nich znajdują się m.in.: korale, naszyjniki, odznaki, krzyże zasługi, ryngrafy, serduszka, medale itp. Warto też wspomnieć o szczególnych wotach, jakimi są stuła, piuska i różaniec więzienny ks. Prymasa Kardynała Wyszyńskiego, ofiarowane przez współwięźnia, ks. Stanisława Skorodeckiego, blisko związanego z Sanktuarium.

Figurka Matki Bożej z Dzieciątkiem odbiera szczególną cześć w świątyni od kilkuset lat. Świadectwem szczególnego wyróżnienia jest stwierdzenie z 1721 roku, z czasu wizytacji biskupiej, iż w kościele znajduje się "imago miraculosa" – tzn. "cudowny wizerunek". Także z 1772 roku pochodzi świadectwo, że kościół posiada statuę Matki Boskiej, słynącą wielkimi łaskami.
16 września 2001 odbyła się uroczysta koronacja figury Matki Bożej Królowej Rodzin.

Historycy sztuki datują powstanie rzeźby Maryi z Dzieciątkiem na wiek XV. Figura pochodzi prawdopodobnie z Krakowa. Figurę umieszczono pierwotnie w kapliczce wyciętej w pniu drzewa śliwowego. Rzeźba przebywała w tej kapliczce blisko 200 lat.
Kapliczka ta, wycięta w pniu, znajduje się aktualnie za ołtarzem głównym w Sanktuarium. Stanowi cenną relikwię pierwotnego kultu maryjnego. Wierni przybywający do Sanktuarium, chcąc uczcić w pewien sposób Maryję, obchodzą na kolanach ołtarz główny, śpiewając pieśni i całując drewnianą kapliczkę.

Nabożeństwa
Porządek nabożeństw w Sanktuarium:
Msze Św.:
niedziele: 9:15, 15:15;
dni powszednie: 19:30 (w czasie zimowym o 18:30).
Inne nabożeństwa:
II niedziela miesiąca: godz. 12:00 – Msza Św. dla młodzieży
Środa: Msza Św. i Nowenna do Matki Bożej Ropczyckiej Królowej Rodzin o godz. 19:30 (w czasie zimowym o 18:30), następnie adoracja Najświętszego Sakramentu do 21:00 – zakończona Apelem Jasnogórskim.

Od 1995 roku, dniem uroczystości odpustowej jest 12 września – Święto Imienia Maryi.
W sobotę przed każdym odpustem celebrowany jest dzień chorych. Biorą w nim udział ludzie chorzy i starzy. Msza św. o 10:00 sprawowana jest w ich intencji, która poprzedzona jest sakramentem pojednania. Po Eucharystii wszyscy uczestniczą w adoracji Najświętszego Sakramentu i modlitwach do Matki Bożej. Całość kończy błogosławieństwo zwane fatimskim.
W dzień odpustu uroczystą sumą odpustową jest zazwyczaj Msza św. o godzinie 17:00.

Dojazd
Miasto i gmina Ropczyce położone jest malowniczo nad rzeką Wielopolką, w zachodniej części województwa podkarpackiego, na pograniczu Pogórza Karpackiego i Kotliny Sandomierskiej. Liczy ok. 16 tys. mieszkańców.
Do Ropczyc łatwo dojechać. Miasto położone jest przy międzynarodowej trasie E-40 w odległości 30 km od Rzeszowa. Przez Ropczyce przebiega również linia kolejowa Wrocław – Kraków – Przemyśl.


wrzesień 2003
«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7