Rok Wiary ma pomagać na nowo głosić Ewangelię

Ogłosiłem Rok Wiary, aby przypomnieć nauczanie Soboru Watykańskiego II i aby łatwiej było prowadzić dzieło nowej ewangelizacji - powiedział Benedykt XVI w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański 16 października w Watykanie.

Oto polski tekst rozważań papieskich:

Drodzy bracia i siostry!

Wczoraj i dzisiaj odbywało się w Watykanie ważne spotkanie na temat nowej ewangelizacji, które zakończyło się dzisiejszego ranka celebrą eucharystyczną, pod moim przewodnictwem, w Bazylice św. Piotra. Inicjatywa ta, zorganizowane przez Papieską Radę Krzewienia Nowej Ewangelizacji, miała jako główny cel pogłębienie obszarów odnowionego głoszenia Ewangelii w krajach prastarej tradycji chrześcijańskiej i jednocześnie zaproponowanie niektórych świadectw i ważnych doświadczeń. Na zaproszenie odpowiedziało wiele osób ze wszystkich części świata, zaangażowanych w tę misję, którą już bł. Jan Paweł II wyraźnie wskazał Kościołowi jako pilne i pasjonujące wyzwanie.

Idąc śladem Soboru Watykańskiego II i tego, który rozpoczął jego wypełnianie - papieża Pawła VI - był on zarówno gorliwym propagatorem misji ad gentes, tzn. do narodów i terytoriów, gdzie Ewangelia nie zapuściła jeszcze korzeni, jak i głosicielem nowej ewangelizacji. To właśnie są aspekty jedynej misji Kościoła, a zatem ważne jest rozważanie ich wspólnie w miesiącu październiku, gdy w najbliższą niedzielę obchodzić będziemy Światowy Dzień Misyjny.

Tak jak to uczyniłem przed chwilą, w homilii podczas Mszy św., chętnie korzystam z okazji, aby ogłosić, że postanowiłem ogłosić specjalny Rok Wiary, który rozpocznie się 11 października 2012 - w 50. rocznicę otwarcia Soboru Watykańskiego II - a zakończy się 24 listopada 2013 roku, w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. Uzasadnienie, cele i wytyczne tego "Roku" przedstawiłem w liście apostolskim, który zostanie ogłoszony w najbliższych dniach. Sługa Boży Paweł VI zapowiedział podobny Rok Wiary w 1968, z okazji 1900. rocznicy męczeństwa apostołów Piotra i Pawła i w okresie wielkich zmian kulturowych. Uważam, że w pół wieku od otwarcia Soboru, związanego ze świętej pamięci bł. Janem XXIII, będzie stosowne zarówno odwołanie się do piękna i głównego miejsca wiary, obowiązku umacniania i pogłębiania jej w wymiarze osobistym i wspólnotowym oraz czynienia tego nie tyle z punktu widzenia świętowania, ile przede wszystkim na poziomie misyjnym, właśnie w perspektywie misji ad gentes i nowej ewangelizacji.

Drodzy przyjaciele, w liturgii dzisiejszej niedzieli czytamy to, co św. Paweł napisał do Tesaloniczan: "Bo nasze głoszenie Ewangelii wśród was nie dokonało się przez samo tylko słowo, lecz przez moc i przez Ducha Świętego, z wielką siłą przekonania". Te słowa Apostoła narodów są zarówno życzeniem i programem dla misjonarzy dnia dzisiejszego - kapłanów, zakonników i świeckich - zaangażowanym w głoszenie Chrystusa tym, którzy Go nie znają lub sprowadzili Go jedynie do zwykłej postaci historycznej. Niech Maryja Panna pomaga każdemu chrześcijaninowi, aby był ważnym świadkiem Ewangelii.

Po wygłoszeniu rozważań i odmówieniu z wiernym i zgromadzonymi na Placu św. Piotra modlitwy maryjnej papież udzielił im błogosławieństwa apostolskiego, a następnie pozdrowił wszystkich kolejno po francusku, angielsku, niemiecku, hiszpańsku, słowacku i polsku oraz życzył im dobrej niedzieli.

 

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Żali mi...
  17.10.2011 07:55
  Najbardziej mi żal papieża Jana Pawła I, Albino Lucianiego. Był bardzo otwarty na świat i niedogmatyczny. W jednej z rozmów z jakimś hierarchą powiedział tak mniej-więcej: my tu rozmawiamy spokojnie, a na świecie do tej pory zmarło z głodu tysiące dzieci. Czy jest sens zabraniania prezerwatyw?
  Tak to brzmiało. Szkoda, że temu papieżowi dane było tak krótko żyć, mimo że cieszły się dobrym zdrowiem i miał chęć zmienić Kościół.
 • katolik
  17.10.2011 12:03
  Dzięki Bogu należę do przedsoborowego Kościoła, poza którym nie ma zbawienia.
 • żal Jana Pawła I
  17.10.2011 17:54
  Najbardziej mi żal papieża Jana Pawła I, Albino Lucianiego. Był bardzo otwarty na świat i niedogmatyczny. W jednej z rozmów z jakimś hierarchą powiedział tak mniej-więcej: my tu rozmawiamy spokojnie, a na świecie do tej pory zmarło z głodu tysiące dzieci. Czy jest sens zabraniania prezerwatyw?
  Tak to brzmiało. Szkoda, że temu papieżowi dane było tak krótko żyć, mimo że cieszły się dobrym zdrowiem i miał chęć zmienić Kościół.
 • katolik
  18.10.2011 09:55
  Ef 4:5 "Jeden jest Pan, jedna wiara, jeden chrzest."
  Kiedy to było?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7