Do specjalnych pojemników, które znajdują się w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach, można wrzucać nieużywane telefony komórkowe. Ten gest pozwoli wesprzeć działania dwóch organizacji - Fundacji Świętego Mikołaja oraz Fundacji Dzieciom w Potrzebie.
Wspólna akcja Fundacji Świętego Mikołaja oraz Fundacji Dzieciom w Potrzebie nosi nazwę "Oddaj stary telefon świętemu Mikołajowi!".
Na stronie internetowej - http://www.zbiorkatelefonow.pl/ - fundacje zachęcają do oddania telefonów w taki oto sposób: "Czy masz w szufladzie stary, nieużywany telefon komórkowy? Nie wiesz co z nim zrobić? Oddaj telefon świętemu Mikołajowi! Pomożesz innym i jednocześnie zadbasz o środowisko".
Jak poinformowało biuro prasowe Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego "oddając zużyty telefon komórkowy zapobiega się uwalnianiu szkodliwych substancji do wody, gleby i powietrza", przez co realizuje się "zapisy prawa o unieszkodliwianiu takiego sprzętu".
Specjalnie oznaczone pojemniki zostały postawione w gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w kilku miejscach: przy wejściach od strony ul. Jagiellońskiej i Ligonia, a także w budynkach na ul. Powstańców i Dworcowej.
Telefon nie musi działać, nie musi być wyposażony w baterię. Trzeba jednak pamiętać, aby z aparatu wyciągnąć kartę SIM.
Zbiórka telefonów potrwa do końca października.
Wrzucone do specjalnych pojemników telefony komórkowe, zostaną przetworzone przez firmę recyklingową, a środki uzyskane w ten sposób zostaną przekazane na działalność Fundacji Świętego Mikołaja oraz Fundacji Dzieciom w Potrzebie.
Fundacje zajmują się pomocą zdolnym, ale biednym uczniom, rodzinnym domom dziecka i rodzinom zastępczym, oraz samotnym matkom, dzieciom chorym, niepełnosprawnym czy zaniedbanym.
Fundacja Świętego Mikołaja w ciągu 12 lat swojej działalności pomogła w edukacji ponad 4000 dzieci z rodzinnych domów dziecka i rodzin zastępczych, zebrała 35 mln zł na cele charytatywne i społeczne oraz przeprowadziła 28 kampanii społecznych.
Fundacja Dzieciom w Potrzebie działa od 16 lat, w tym czasie udzieliła wsparcia 9030 dzieciom, w tym: 3526 dzieciom z chorobami onkologicznymi i 1282 dzieciom ze wskazaniami społecznymi.
Obecny okres większego spokoju w Libanie przeniesie się też na Syrię?
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.