Dlaczego księża są szczęśliwi?

Katoliccy kapłani są jednymi z najszczęśliwszych i najbardziej spełnionych zawodowo i życiowo ludzi w Stanach Zjednoczonych – dowodzi amerykański teolog i licencjonowany psycholog, ks. prałat Stephen J. Rossetti.

Zdaniem duchownego, kluczowym czynnikiem wpływającym na wewnętrzne zadowolenie księży wydają się być modlitwa i bliski kontakt z Bogiem, braćmi w kapłaństwie i parafianami.

„Modlitwa jest po prostu nieodłącznym składnikiem i przyczyną szczęścia księdza i jego duszpasterskiego spełnienia. Modlitwa jest tak intymnie związana z satysfakcją zawodową, ze bez autentycznego życia modlitewnego, człowiek usycha i nawet traci pragnienie bycia księdzem” – przekonuje naukowiec, który przeprowadził szereg sondaży i analiz w tej sprawie.
Ks. Rossetti przedstawił swoje przemyślenia, zawarte w naukowym opracowaniu, podczas niedawnego sympozjum pt. „Dlaczego księża są szczęśliwi?” na Katolickim Uniwersytecie Ameryki w Waszyngtonie. Inny uczestnik i mówca tej konferencji, metropolita Atlanty, bp Wilton D. Gregory, który był przewodniczącym episkopatu USA w latach 2001-2002, przyznawał podczas dyskusji, że wnioski ks. Rossettiego znajdują potwierdzenie w jego osobistym doświadczeniu.
Ks. Rossetti jest z drugiej strony osobą, która zna z bliska problemy duchownych. W latach 1996-2000, a więc w czasie, kiedy przez USA przetaczała się fala skandali seksualnych z udziałem księży, kierował Instytutem św. Łukasza w Silver Spring w stanie Maryland – czołową amerykańską placówką leczącą księży z problemami alkoholowymi, uzależnionymi od narkotyków, seksu, lub mających inne problemy utrudniających im sprawowanie posługi kapłańskiej.
Autor opracowania, zanim wstąpił do seminarium duchownego, ukończył akademię wojskową, pracował w wywiadzie i był też w zakonie kartuzów. Obecnie jest znanym publicystą i terapeutą, częstym gościem w programach telewizyjnych i radiowych.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| DUCHOWNI

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6