Biskupi Szwajcarii: Świecki nie zastąpi księdza

Pomieszanie ról i funkcji świeckich i duchownych nie ma uzasadnienia ani w Piśmie Świętym, ani w teologii sakramentalnej - przypominają.

Episkopat Szwajcarii przypomina wiernym, że rola duchownych i świeckich w Kościele nie jest taka sama. Pomieszanie ich ról i funkcji nie ma uzasadnienia ani w Piśmie Świętym, ani w teologii sakramentalnej. W konsekwencji prowadzi natomiast do klerykalizacji świeckich i zeświecczenia księży.

Szwajcarscy biskupi wydali w tej sprawie specjalny list pasterski. Ich zdaniem problem jest aktualny i dotyczy wielu wspólnot parafialnych. Wynika on z przemian, jakie dokonały się w wielu parafiach. Dzięki emancypacji świeckich oraz na skutek panującego od kilkudziesięciu lat kryzysu powołań, wiele zadań w duszpasterstwie i katechizacji zostało powierzonych wiernym, a w szczególności stałym współpracownikom duszpasterskim. Pozwoliło to na odkrycie wielu charyzmatów, ale niejednokrotnie doszło też do pomieszania zadań.

Szwajcarscy biskupi przypominają, że decydującą rolę w duszpasterstwie odgrywa kapłan. Jego posługa zasadniczo różni się od posługi świeckich. Jest on świadkiem, że w Kościele wszystko pochodzi od Chrystusa. Jednym z jego zadań jest głoszenie homilii, przez co pokazuje się, że stół słowa i stół chleba są nierozłączne. Najcenniejszą rzeczą w Kościele jest realna obecność Chrystusa – przypominają biskupi.

Episkopat Szwajcarii ostrzega, że zacieranie różnic między kapłanem i świeckim, nie służy komplementarności posług w Kościele, a także negatywnie odbija się na duszpasterstwie powołaniowym, pozbawia je podstaw.

«« | « | 1 | » | »»
 • zaba
  06.11.2015 07:18
  Skoro zamiast ołtarza mają stół, to po co im kapłan?
 • Kasia
  06.11.2015 10:42
  Czy jest prawidłowe, jeżeli kapłan mówi "Módlcie się, aby naszą ofiarę...", zamiast: "Módlcie się, aby moją i waszą ofiarę..."?
  Wydaje mi się, że jest różnica i nie można tych słów zmieniać.
 • Gość
  06.11.2015 11:44
  Czasem na rekolekcjach katechezy głoszą świeccy z grup oddnowy, beznadzieja i stracony czas.
 • Szymon
  06.11.2015 16:17
  Jeżeli nie reaguje się na nadużycia, to później dochodzi do tego jak np. dzieje się w Szwajcarii. A bywało również tak, że nie reagowało się a później zatwierdzało pewne niedozwolone praktyki, gdy stały się one w niektórych miejscach powszechne. Np. Komunia tylko na stojąco, możliwość Komunii na rękę, ministrantki itp.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8