Światowa ikona współczesnej architektury Oscar Niemeyer ma 103 lata i ciągle pracuje. W ostatnich dniach wydał książkę „Kościoły Oscara Niemeyera” (As Igrejas de Oscar Niemeyer).
Książka zawiera zdjęcia 16 katedr, kościołów i kaplic zaprojektowanych przez najważniejszego brazylijskiego architekta.
Niemeyer, który zawsze deklarował się jako ateista i komunista, w książce dał wzruszające świadectwo wpływu religii na jego dzieciństwo oraz jak to pomogło mu w projektowaniu kościołów. Opowiada, że urodził się w rodzinie bardzo religijnej. Na jednym z okien jego babcia urządziła kapliczkę. „W domu była odprawiana Msza św. Była to najzwyklejsza sprawa” – opowiada sędziwy architekt.
Pod koniec lat 50 Niemeyer zaprojektował katedrę w nowo budowanej stolicy kraju, kaplicę Pałacu Alvorada – rezydencji Prezydenta Republiki oraz kościół Matki Bożej Fatimskiej. W późniejszych latach w Brasílii powstała jeszcze według jego projektu katedra prawosławna (1986) i polowa (1992).
W książce znajdują się m.in. fotografie pierwszej świątyni zaprojektowanej przez Niemeyera w 1940 r. Był to kościół Pampulha w Belo Horizonte, którego zaokrąglone kształty wywołały skandal w środowisku kulturalnym i kościelnym miasta, co było przyczyną wydania zakazu sprawowania w nim kultu przez 14 lat.
Poza Brazylią według projektów Niemeyera ma powstać meczet w stolicy Algierii i kaplica w Poczdamie w Niemczech. W książce przedstawiony jest też najnowszy projekt architekta – katedra Chrystusa Króla w Belo Horizonte.
Publikacja ma 56 stron i zawiera teksty w języku portugalskim, hiszpańskim i angielskim. Album wydano w nakładzie 1 tys. egzemplarzy.
Tak wynika z sondażu SW Research wykonanego na zlecenie "Wprost".
Jak zwykle na początku nowego roku kalendarzowego spotkał się z ambasadorami w Auli Błogosławieństw.