"Rosjanie niszczą na naszej ziemi wszystko to, co Ukraińcy tworzyli przez wieki".
Według stanu na dzień 24 czerwca 2022 roku Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej odnotowało 396 przypadków rosyjskich zbrodni wojennych na ukraińskim dziedzictwie kulturowym - poinformowało o tym ukraińskie Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej.
Sytuacja na Ukrainie: Relacjonujemy na bieżąco
"Rosjanie niszczą na naszej ziemi wszystko to, co Ukraińcy tworzyli przez wieki... Rosjanie uszkodzili 123 obiekty dziedzictwa kulturowego na Ukrainie. Nieustanne ostrzały, ataki rakietowe i bombowe doprowadziły do zniszczenia 21 zabytków o znaczeniu krajowym, 95 o znaczeniu lokalnym oraz 7 nowo naznaczonych obiektów dziedzictwa kulturowego
Uszkodzonych zostało łącznie 100 obiektów cennych zabytków, a najbardziej ucierpiały obiekty sakralne. Okupanci zniszczyli lub uszkodzili 144 obiekty sakralne. Spośród nich 51 jest zarejestrowanych jako zabytki historyczne, architektoniczne i urbanistyczne lub cenne obiekty historyczne.
Wróg zniszczył 43 pomniki upamiętniające postacie historyczne i wydarzenia z XIX i początku XX wieku w Ukrainie, 31 budynków i kompleksów muzeów i rezerwatów, 79 domów kultury, teatrów i bibliotek oraz kilka innych cennych obiektów historycznych" - powiedział Ołeksandr Tkaczenko, minister kultury i polityki informacyjnej.
Przeczytaj też: W Kijowie znów zamykane są muzea i restauracje
"Każda utrata ukraińskiego dziedzictwa kulturowego jest stratą dla światowej kultury i historii. Rosyjscy barbarzyńcy muszą odpowiedzieć za każdą zbrodnię wojenną popełnioną w naszym kraju" - powiedziała wiceminister kultury i polityki informacyjnej Jekaterina Czujewa.
Niszczenie dziedzictwa kulturowego jest zbrodnią wojenną w rozumieniu Konwencji Haskiej z 1954 roku. Ministerstwo nadal rejestruje rosyjskie przestępstwa przeciwko dziedzictwu kulturowemu Ukrainy za pośrednictwem krajowej platformy culturecrimes.mkip.gov.ua.
Przeczytaj więcej: Ukraina: Cztery miesiące wykrwawiającej kraj wojny
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Watykan uznał cud potrzebny do kanonizacji Pier Giorgio Frassatiego.
Pielgrzymi będą mogli zbierać pieczątki do specjalnego paszportu w wydaniu papierowym oraz cyfrowym.
„Nie chcę powiedzieć, że przywykliśmy do katastrof, ale wiara nas nie opuszcza”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Papież postanowił rozszerzyć na Kościół powszechny kult 16 karmelitanek bosych z Compiègne.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).