To miejsce pierwszych objawień Jezusa Miłosiernego.
Potrzeba 500 tys. zł na niezbędne prace wykończeniowe w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku, którego budowa trwa od 2015 r. Zbiórkę na ten cel prowadzi tamtejsze Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, opiekujące się miejscem pierwszych objawień Jezusa Miłosiernego.
Informując o zbiórce funduszy na dokończenie budowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku, kuria diecezjalna podkreśliła, iż 500 tys. zł konieczne jest na wykonanie robót kamieniarskich w kościele i wokół niego, w tym w powstającym Domu Pielgrzyma.
Jak wyjaśniła siostra Diana Kuczek przełożona płockiego domu Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, aktualnie do wykonania zostało jeszcze ok. 50 proc. prac, aby zakończyć budowę tamtejszego Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.
"Prace wykończeniowe są bardzo kosztowne. Nie stać nas finansowo, by oddać świątynię do użytku wiernych 22 lutego 2022 r., choć tak planowałyśmy. Dlatego kierujemy prośbę o wsparcie finansowe do szerszej społeczności w Polsce i za granicą tak, aby wspólnie dokończyć budowę Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku" - powiedziała siostra Kuczek, cytowana w informacji kurii diecezjalnej.
Informacje o zbiórce, która prowadzona jest na portalu udasie.pl, można znaleźć na stronie internetowej: https://www.milosierdzieplock.pl/pl/dokoncz-z-nami-budowe-sanktuarium-2021.
Kuria Diecezjalna Płocka przypomniała, że tamtejsze Sanktuarium Bożego Miłosierdzia powstaje na terenie klasztoru Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, w miejscu, gdzie 22 lutego 1931 r. Jezus Miłosierny po raz pierwszy ukazał się siostrze św. Faustynie Kowalskiej w obrazie "Jezu, ufam Tobie".
Sanktuarium zostało powołane w dniu kanonizacji św. Siostry Faustyny 30 kwietnia 2000 r. "Mała kaplica zakonna, mianowana Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, szybko okazała się zbyt ciasna, by pomieścić pielgrzymów, którzy przybywają do tego miejsca z najdalszych zakątków ziemi, aby odkryć prawdziwy obraz Boga, który jest Bogiem Miłosierdzia" - podkreślono w informacji kurii diecezjalnej.
Jak wspomniano, w 2015 r. Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Płocku, w miejscu pierwszych objawień Jezusa Miłosiernego, rozpoczęło budowę kościoła, który mógłby pomieścić ok. 1,5 tys. osób - w górnej części świątyni znajdzie się m.in. kaplica dziennej adoracji Najświętszego Sakramentu, a w dolnej Muzeum Świętej Siostry Faustyny, sale prelekcyjne oraz Dom Pielgrzyma dla ok. 50 osób.
W 2019 r. ukończono m.in. budowę wysokiej na 26 metrów wieży zwieńczonej krzyżem, która wznosi się dokładnie nad miejscem objawień, których doznała św. Faustyna Kowalska - w tym roku w Płocku obchodzono 90. rocznicę tych wydarzeń.
Św. Faustyna Kowalska urodziła się 25 sierpnia 1905 r. we wsi Głogowiec opodal Łęczycy (łódzkie). W wieku 20 lat wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Warszawie, a w 1930 r. przybyła do klasztoru w Płocku. Do dziś zachował się na Starym Rynku budynek dawnej przyklasztornej piekarni i sklepu, gdzie pracowała późniejsza święta.
W Płocku, w swej klasztornej celi, 22 lutego 1931 r. św. Faustyna Kowalska doznała pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego. Tak opisało to wydarzenie w swym "Dzienniczku", który powstawał w latach 1934-38: "Wieczorem, kiedy byłam w celi, ujrzałam Pana Jezusa ubranego w szacie białej. Jedna ręka wzniesiona do błogosławieństwa, a druga dotykała szaty na piersiach. Z uchylenia szaty na piersiach wychodziły dwa wielkie promienie: jeden czerwony, a drugi blady (). Po chwili powiedział mi Jezus: wymaluj obraz według rysunku, który widzisz, z podpisem: +Jezu, ufam Tobie+. Pragnę, aby ten obraz czczono najpierw w kaplicy waszej i na całym świecie".
W Płocku św. Faustyna Kowalska przebywała dwa lata, do czasu wyjazdu do Wilna, gdzie w 1934 r. powstał obraz Jezusa Miłosiernego namalowany przez Eugeniusza Kazimirowskiego. Artysta polegał na wskazówkach św. Faustyny, która zmarła 5 października 1938 r. w Łagiewnikach pod Krakowem.
W 1993 r. na placu św. Piotra w Rzymie papież św. Jan Paweł II beatyfikował Faustynę Kowalską, a w 2000 r. ją kanonizował. Wtedy też ogłosił, że każda pierwsza niedziela po Wielkanocy będzie obchodzona w całym Kościele jako Niedziela Miłosierdzia Bożego.
W 80. rocznicę objawień św. Faustyny, 22 lutego 2011 r., biskup płocki Piotr Libera przyjął w swym herbie biskupim wizerunek Jezusa Miłosiernego i zawołanie: "Jesu, in Te confido - Deus Caritas est" - "Jezu, ufam Tobie - Bóg jest Miłością".
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.