Sanktuarium produkuje prąd

Jaworznickie sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Osiedlu Stałym jako pierwsze w diecezji sosnowieckiej wykorzystuje energię słoneczną do produkcji prądu i ogrzewania. Od kilku tygodni działa tu bowiem instalacja fotowoltaiczna.

Reklama

W okresie letnim produkcja energii z całej instalacji w bezchmurny dzień to około 300 - 400 kWh na dobę. Dzięki temu sanktuarium sprzedaje prąd do sieci.

W Polsce tego typu instalacje zamieniające promieniowanie słoneczne na prąd to nadal wielka rzadkość. Duże koszty budowy, ale i mała wiedza na ich temat sprawiają, że są rzadkością. - Wszystko zaczęło się dwa lata temu od pobytu w Niemczech parafianina, Mariana Błaszkiewicza, który zainteresował się tego typu instalacją, a swoimi obserwacjami i doświadczeniem podzielił się z ks. Józefem Lendą – opowiada ks. Jarosław Kwiecień z sosnowieckiej Kurii Diecezjalnej. - Ogrzanie zimą tak ogromnej powierzchni naszego Sanktuarium energią pobieraną z sieci energetycznej było w zasadzie niemożliwe ze względu na wciąż rosnące koszty. Dlatego przedłożyłem cały plan inwestycji parafianom, a gdy ci opowiedzieli się „za”, przystąpiliśmy do realizacji dzieła – wspomina kustosz jaworznickiego sanktuarium.

Instalacja fotowoltaiczna na dachu jaworznickiego sanktuarium to ogromne, prekursorskie, ale i kosztowne przedsięwzięcie. - Udało się go dokonać dzięki znacznej pomocy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, dla którego to także była nowość. Otrzymaliśmy dotacje w wysokości 283 tys. oraz kredyt na preferencyjnych warunkach w wysokości 536 tys., mieliśmy także wkład własny. Teraz produkujemy swoją energię i w tej chwili oświetlamy kościół, a zimą będziemy go ogrzewać. Przed nami spłata pożyczki rozłożona na ponad cztery lata – mówi ks. Józef Lenda. Czas zwrotu inwestycji po uzyskaniu dofinansowania, przy obecnych cenach zakupu i sprzedaży energii oraz uzyskiwanych przychodów z tytułu tzw. praw majątkowych szacowany jest na ok. 10 lat. Trwałość instalacji przewidziana jest na okres 25 - 30 lat.

Na razie w kraju funkcjonują zaledwie cztery zarejestrowane fotowoltaiki. Jaworznicka jest w tej chwili największa. Do budowy instalacji wykorzystano moduły fotowoltaiczne o wysokiej sprawności, sięgającej ok. 14,8%. To właśnie dzięki nim promieniowanie słoneczne przekształcane jest na energię elektryczną. Napięcie stałe występujące na zaciskach modułów jest przekształcane na napięcie przemienne 230V, dzięki czemu możliwe jest wykorzystanie produkowanej energii do zasilania odbiorników, np. oświetlenia czy ogrzewania obiektu. W okresie letnim. kiedy produkcja energii jest wyższa od zapotrzebowania obiektu, nadmiar jest sprzedawany do sieci energetycznej – wyjaśnia pomysłodawca instalacji, Marian Błaszkiewicz. W okresie letnim produkcja energii z całej instalacji w słoneczny dzień wynosi około 300 - 400 kWh, rocznie da to 65 000 kWh.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| EKOLOGIA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11

Reklama