Audiencja u papieża, sady im. Jana Pawła II, znikający sprzęt dla Ukrainy, miliony na reklamy w sprzyjających mediach i na spotkania wyborcze - "Gazeta Wyborcza" ujawnia we wtorek raport Najwyższej Izby Kontroli o Lasach Państwowych. NIK negatywnie ocenia gospodarowanie środkami finansowymi przez kontrolowaną jednostkę.
Gazeta dotarła do wystąpienia pokontrolnego "Gospodarka majątkowa i finansowa Lasów Państwowych" sporządzonego przez kontrolerów z Delegatury NIK w Opolu, którzy weszli w tym roku do Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych w Warszawie.
Z dokumentu, jak podała "GW" wynika, że NIK "+negatywnie ocenia gospodarowanie środkami finansowymi przez kontrolowaną jednostkę we wszystkich aspektach badanej działalności+, w szczególności w latach 2022-23, czyli na ostatniej prostej rządów Prawa i Sprawiedliwości. W tym czasie Centrum Informacyjne Lasów Państwowych wydało z naruszeniem przepisów 32 mln zł" - wskazano.
"Jednocześnie (...) w +ramach ww. wydatków finansowane były m.in. wydarzenia plenerowe, z których część odbyła się w okresie kampanii wyborczej do Sejmu i Senatu RP prowadzonej w 2023 r. W wydarzeniach tych uczestniczyli kandydaci do Sejmu RP+" - cytuje dokument "GW".
W cytowanym przez gazetę wystąpieniu NIK wymienia również kilkadziesiąt wydarzeń sfinansowanych przez Lasy Państwowe, które nie miały związku z promocją ekologii czy z gospodarką leśną.
Wskazano, że były to m.in. "promocja Lasów w trakcie pielgrzymek leśników na Jasną Górę. Koszt: 220 tys. zł; obecność Lasów podczas wydarzenia +Hubertus Węgrowski 2020 im. Prof. Jana Szyszko+ na błoniach Pałacu i Folwarku w Łochowie. Koszt: 52,6 tys. zł; organizacja pielgrzymki leśników do Watykanu i udział w audiencji u Papieża Franciszka oraz uzyskanie błogosławieństwa dla 100 sadzonek Dębów Powstań Śląskich upamiętniających stulecie powrotu Śląska do Niepodległej Rzeczypospolitej Polskiej. Koszt: 83,8 tys. zł; stoisko w kawiarni Niepodległa w Łazienkach Królewskich. Koszt: 584 tys. zł".
Na czym polega model francuskiej laïcité i jakie są jego paradoksy?
Jej ponowne otwarcie i rekonsekracja nastąpi w najbliższy weekend.
Następne spotkanie Rady Kardynałów zaplanowano na kwiecień 2025 roku.
„Jedynym grzechem przekazywanym z pokolenia na pokolenie jest grzech pierworodny”.