Prezentujemy kalendarium najważniejszych wydarzeń mijającego, 2024 roku w Kościele katolickim w Polsce.
STYCZEŃ
5 - Zmarł biskup Ryszard Karpiński, w latach 1985-2011 biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej, w latach 2003-2008 Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej oraz Przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Polonii i Polaków za Granicą. Miał 88 lat.
6 - Pod hasłem „W jasełkach leży!” ulicami miast w Polsce oraz zagranicą - w USA, Niemczech, Francji, Rwandzie, Demokratycznej Republice Konga, Kamerunie i Zambii - przeszło ponad 850 Orszaków Trzech Króli. W Polsce wzięło w nich udział ok. 1,5 miliona wiernych, a w samej Warszawie ok. 80 tys.
9 - Zmarł ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, duszpasterz osób niepełnosprawnych, prezes Fundacji im. Brata Alberta, działacz społeczny, duszpasterz Ormian, wieloletni uczestnik opozycji antykomunistycznej w czasach PRL, zasłużony w walce o lustrację w Kościele, prawdę i sprawiedliwość w kwestii ludobójstwa Polaków na Wołyniu. Miał 67 lat.
17 - Pod hasłem "SZALOM. Pokój – Dar Boga" obchodzono 27. Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Centralne wydarzenia miały miejsce w Szydłowcu - na tamtejszym kirkucie, jednym z największych zachowanych w Polsce - i Radomiu. W obchodach uczestniczył m.in. Yacov Livne, ambasador Izraela w Polsce.
18-25 - Zgodnie z coroczną tradycją, wierni różnych wyznań spotykali się na ekumenicznych nabożeństwach i słuchali homilii przedstawicieli innych Kościołów. Hasło tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan - „Będziesz miłował Pana, swego Boga…, a swego bliźniego jak siebie samego” - zaczerpnięto z Ewangelii św. Łukasza.
26 - Pod hasłem„Chrześcijanie i muzułmanie: promotorzy miłości i przyjaźni” obchodzono XXIV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Podczas centralnych obchodów, które tradycyjnie już odbyły się w Warszawie, przedstawiciele obydwu religii czytali Biblię i Koran, modlili się i dyskutowali. Inicjatywa polskiego Episkopatu o ustanowieniu Dnia Islamu jest pionierską w skali światowej.
LUTY
2 - W Święto Ofiarowania Pańskiego - Kościół obchodził Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Najliczniejsze zgromadzenia męskie w Polsce to franciszkanie, salezjanie i franciszkanie konwentualni; a żeńskie to: służebniczki starowiejskie, elżbietanki, szarytki i nazaretanki.
15 - Projekt nowelizacji rozporządzenia idący w kierunku wykreślenia religii ze średniej ocen na świadectwie szkolnym wydaje się mieć charakter dyskryminacyjny wobec uczniów – powiedział ks. prof. Piotr Tomasik, koordynator Biura Programowania Katechezy przy Komisji Wychowania Katolickiego KEP podczas konferencji o nauczaniu religii w szkole. Inny uczestnik warszawskiego spotkania, ks. prof. Roman Buchta, przypomniał, że nauczanie religii w szkole jest europejskim standardem.
16 - Już po raz ósmy w Kościele w Polsce w pierwszy piątek Wielkiego Postu otaczano modlitwą osoby wykorzystane seksualnie. W wielu świątyniach w całym kraju odbyły się nabożeństwa Drogi Krzyżowej i Msze św. w intencji skrzywdzonych. – Osoby zranione są w centrum naszej modlitwy i naszych działań – zapewnił w przesłaniu abp Wojciech Polak, Prymas Polski i delegat KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży.
24 - Papież Franciszek przyjął rezygnację abp. Andrzeja Dzięgi z posługi arcybiskupa metropolity szczecińsko-kamieńskiego. Administratorem apostolskim sede vacante został mianowany biskup koszalińsko-kołobrzeski Zbigniew Zieliński. 26 lutego Nuncjatura Apostolska doprecyzowała, że decyzje w sprawie abp. Dzięgi zostały podjęte „w następstwie dochodzenia prowadzonego z ramienia Stolicy Apostolskiej w sprawie zarządzania diecezją, a w szczególności zaniedbań, o których mowa w liście apostolskim Franciszka ‘Vos estis lux mundi’”.
24 - W 2. rocznicę pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę, biskup greckokatolickiej diecezji olsztyńsko-gdańskiej Arkadiusz Trochanowski przewodniczył ekumenicznemu nabożeństwu w intencji pokoju. - Każdy atak Rosji, to kolejna stacja drogi krzyżowej ukraińskiego narodu – powiedział duchowny w Soborze Katedralnym Opieki Przenajświętszej Bogurodzicy w Olsztynie.
24 - „Chrześcijanie mają szczególne powołanie – wskazywać na obecność Boga nawet w dramatycznym czasie wojny” – powiedział abp Światosław Szewczuk. Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego przez łącze wideo uczestniczył w zorganizowanej w Warszawie przez KAI promocji książki „Bóg nie opuścił Ukrainy. Abp Światosław Szewczuk w rozmowie z Krzysztofem Tomasikiem”.
MARZEC
1 - W tym roku doszło do znaczącej liberalizacji poglądów dotyczących aborcji – podało Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS). Za tym zjawiskiem, jak dodano, stoją najprawdopodobniej radykalizujący się w tym temacie młodzi. Nieco więcej Polaków opowiada się za dostępnością pigułki „dzień po” od 15 roku życia i bez recepty, aniżeli jest przeciwna tej niedawnej decyzji Sejmu.
4 - Minęło 5 lat od uruchomienia przez Inicjatywę „Zranieni w Kościele” ogólnopolskiego telefon zaufania i utworzenia katolickiego środowiska wsparcia dla osób dotkniętych przemocą, przede wszystkim seksualną, w Kościele. Do końca lutego 2024 r. podczas 268 dyżurów psychoterapeutki i psychoterapeuci związani z Inicjatywą odebrali 601 telefonów.
5 - Zgłoszony niedawno projekt ustawy o świadomym rodzicielstwie jest wysoce niemoralny, sprzeczny z wiedzą naukową oraz z prawami człowieka – mówił w rozmowie z KAI prof. Adam Strzembosz. Były prezes Sądu Najwyższego wyjaśnił, że przedłożony w Sejmie projekt ustawy pozwalającej na aborcję na życzenie do 12 tygodnia ciąży jest niezgodny z Konstytucją RP.
5-8 - O aktualnych zagadnieniach związanych z posługą uwalniania, zwłaszcza o współpracy z psychologami i psychiatrami, rozmawiali na Jasnej Górze egzorcyści podczas dorocznego spotkania formacyjnego. Zwrócono uwagę m.in. na potrzebę wnikliwości wobec kondycji psychiczno-emocjonalnej osoby egzorcyzmowanej. W zjeździe uczestniczyło ok. 70 kapłanów.
14 - Abp Tadeusz Wojda, 67-letni metropolita gdański został wybrany nowym przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski. “Naszym najpilniejszym wyzwaniem jest tworzenie Kościoła synodalnego” - powiedział KAI tuż po wyborze. Zastępcą Przewodniczącego został abp Józef Kupny, metropolita wrocławski. Ponadto podczas zebrania plenarnego KEP w Warszawie (13-14 marca) powołano Zespół roboczy ds. kontaktów z Rządem RP w sprawie lekcji religii w szkole. Przewodniczącym zespołu został bp Wojciech Osial, szef Komisji Wychowania Katolickiego KEP.
16 - Zmarł Ernest Bryll - poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i dyplomata. Miał 89 lat.
24 - Kard. Marcello Semeraro przewodniczył w Markowej Mszy św. w 80. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. Rodziny Ulmów. - Pokazują nam oni, że miłość, przeżywana na miarę Chrystusa ukrzyżowanego, prawdziwego Samarytanina ludzkości, jest rewolucją większą niż jakakolwiek ideologia - powiedział prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.
26 - Konferencja Episkopatu Polski powołała w porozumieniu z Nuncjaturą Apostolską w Warszawie, Zespół ds. Finansów Kościelnej Komisji Konkordatowej, na którego czele stanął prymas abp Wojciech Polak.
28 - „Mamy wrażenie, że godzina próby, której doświadczamy jako uczniowie Chrystusa i kapłani Jego Kościoła, niejako sięga zenitu. Jesteśmy świadkami profanacji Chrystusa, Jego Krzyża, Słowa, sakramentów – napisali biskupi w liście do kapłanów na Wielki Czwartek. - Niestety, w ten proces, poprzez niektórych naszych braci w kapłaństwie, wpisuje się także niejako profanacja sakramentu święceń, który przyjęliśmy. Czy tak liczne odejścia, częstokroć gorszące, nie są ucieczką spod Krzyża, rezygnacją z konieczności poświęcenia, Judaszowym rozczarowaniem Mistrzem, zawiedzeniem się Jego Kościołem? Podstawową przyczyną tych bolesnych dramatów kapłańskich jest przede wszystkim osłabienie i utrata wiary” – ocenili biskupi.
29 - Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę o nowelizacji Prawa farmaceutycznego, dotyczącej tzw. pigułki "dzień po". Projekt przewidywał dostępność specyfiku bez recepty dla osób powyżej 15 lat. Jak podano podstawowym uzasadnieniem decyzji Prezydenta RP była wola poszanowania konstytucyjnych praw i standardu ochrony zdrowia dzieci.
30 - Dziś coraz bardziej brakuje wiary w nas samych, w rodzinie, w przestrzeni społecznej - – powiedział abp Tadeusz Wojda w orędziu na Wielkanoc wyemitowanym w Wielką Sobotę w TVP1. - Wydaje się, że nie kształtuje ona naszych postaw, czego wyrazem są agresywne spory i podziały społeczne. Ufam, że zmartwychwstanie Pana w nas zatriumfuje, ale musimy podjąć drogę odnowienia i pogłębienia naszej wiary – zaapelował przewodniczący KEP.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |