Kościół w Polsce 2024 – kalendarium najważniejszych wydarzeń

Prezentujemy kalendarium najważniejszych wydarzeń mijającego, 2024 roku w Kościele katolickim w Polsce.

Reklama

LIPIEC

7 - Po raz pierwszy obchodzono wspomnienie liturgiczne bł. Rodziny Ulmów. W Markowej – miejscu ich urodzenia, męczeńskiej śmierci i beatyfikacji – odbyły się wydarzenia o charakterze religijnym, jak i świeckim. Rodzinę Ulmów ogłoszono patronami województwa podkarpackiego.

9 lipca - Zmarł Jerzy Stuhr, wybitny aktor i reżyser filmowy oraz teatralny. Miał 77 lat.

12 - Sejm odrzucił projekt ustawy o dekryminalizacji i depenalizacji aborcji. Za przyjęciem projektu głosowało 215 posłów, przeciw było 218 posłów, wstrzymało się 2. Kilka dni przed głosowaniem prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że nawet jeśli nowela trafi na jego biurko, nie podpisze jej.

25 - 90. urodziny obchodził ks. Adam Boniecki MIC, - duszpasterz i publicysta, redaktor senior „Tygodnika Powszechnego” (którym kierował w latach 1999-2011), autor m.in. monumentalnego „Kalendarium życia Karola Wojtyły” i twórca polskiej edycji „L’Osservatore Romano”.

21-27 - Prawie 800 młodych ludzi z całej Polski uczestniczyło w 37. Franciszkańskim Spotkaniu Młodych w Kalwarii Pacławskiej. Tematem przewodnim najstarszego, ogólnopolskiego spotkania religijnego dla młodzieży był „Dom”. Z uczestnikami spotkały się m.in. siostry dominikanki prowadzące dom dla ponad 60 niepełnosprawnych chłopaków w Broniszewicach.

29 - 3 sierpnia - 200 ewangelizatorów z całej Polski - świeckich, kleryków, księży i sióstr zakonnych - uczestniczyło w Przystanku Jezus. Ich celem było dzielenie się dobrą nowiną o zbawieniu z przybyłymi na Pol’and’Rock Festival w Czaplinku. Księża rozmawiali z chętnymi i udzielali sakramentu pojednania.

SIERPIEŃ

5 - W ubiegłym (2023) roku przed obraz Matki Bożej Częstochowskiej przybyło 3,6 mln pielgrzymów - podało Biuro Prasowe Jasnej Góry. To o 1,1 mln więcej niż dwa lata temu.

22 - Według statystyk większość uczniów w skali ogólnopolskiej uczęszcza na lekcje religii – powiedział dr hab. Marcin Jewdokimow, dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. W szkołach podstawowych odsetek uczniów uczęszczających na lekcje religii wynosi aż 88,9 procent, a wśród przedszkolaków - 83,7 proc. Spadek można zauważyć dopiero u starszych uczniów z liceum ogólnokształcącym, to 60,1 proc., techników – 65,7 proc. i szkół branżowych I stopnia 63,7 proc.

29 - Trybunał Konstytucyjny przychylił się do wniosku I prezes SN i wydał postanowienie zabezpieczające, zawieszając stosowanie rozporządzenia MEN w sprawie warunków organizowania lekcji religii. Chodzi o ułatwienia w łączeniu klas – prezes SN uważa, że doszło do złamania ustawy zasadniczej, bo nie osiągnięto porozumienia ze związkami wyznaniowymi. Za wątpliwą uważa też możliwość realizacji podstawy programowej w tych warunkach.

WRZESIEŃ

12 -  Bp Wojciech Tomasz Osial, dotychczasowy biskup pomocniczy i administrator apostolski sede vacante diecezji łowickiej został mianowany biskupem łowickim. 53-letni duchowny odbył ingres do katedry 16 listopada.

13 - Dotychczasowy biskup toruński 55-letni Wiesław Śmigiel został mianowany arcybiskupem metropolitą szczecińsko-kamieńskim. Ingres do katedry odbył 26 października.

15 - Apel do ludzi dobrej woli o konieczne wsparcie dla poszkodowanych i ofiar powodzi jaka nawiedziła południowo zachodnią Polskę wystosował przewodniczący Episkopatu. Abp Tadeusz Wojda SAC zapewnił też o modlitwie za niosących pomoc i zadecydował by 22 września we wszystkich kościołach przeprowadzono zbiórkę pieniędzy na rzecz poszkodowanych. W listopadzie ogłoszono, że wpływy do Caritas Polska na ten cel osiągnęły ponad 71 mln złotych.

18 - Jako duszpasterze i pasterze winniśmy głośno wyrazić nasz ból, żal, skruchę, wstyd i szczerą wolę nawrócenia - napisał w artykule dla KAI o. Józef Augustyn SJ. -  Wszystkie ciężkie grzechy zamiatane pod dywan, nabrzmiewają, są jak rana ukrywana pod brudnym opatrunkiem – ostrzegł znany rekolekcjonista i przewodnik życia duchowego w tekście będącym reakcją na skandale wywołane przez duchownych w Kościele w Polsce.

20-21 - Dyskusją o sprawiedliwym pokoju w Ukrainie zakończyła się w Krakowie XXIV międzynarodowa konferencja z cyklu „Rola chrześcijan w procesie integracji europejskiej – Nowy kształt Europy”. Nagrody im. bp. Tadeusza Pieronka In Veritate za wybitne postawy i osiągnięcia w łączeniu wartości chrześcijańskich i europejskich otrzymali Herman Van Rompuy i Jerzy Buzek.

PAŹDZIERNIK

9 - Połowa badanych (51%) opowiada się za obecnością religii w szkołach publicznych. Przeciw jest ponad dwie piąte respondentów (43%) – podało Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS). Obecność religii w szkołach nadal spotyka się z poparciem większej części społeczeństwa, przy czym obecnie jest ono mniejsze niż kiedykolwiek wcześniej, począwszy od pierwszego badania z 1991 roku.

12 - Ks. Andrzej Dobrzyński, dyrektor Ośrodka Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie, Lubelskie Hospicjum dla Dzieci, poeta Wojciech Wencel, i twórcy filmu “Tętno” – to tegoroczni laureaci nagród Totus Tuus. Nagrodę Specjalną Totus uhonorowano Związek Dużych Rodzin Trzy Plus. Gala nagród przyznawanych corocznie z okazji Dnia Papieskiego przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia” odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie. Obchodzony nazajutrz Dzień Papieski przebiegał pod hasłem “Jan Paweł II. Ewangelia starości i cierpienia”. W kościołach i na ulicach w  Polsce i ośrodkach polonijnych przeprowadzono zbiórkę na cele Fundacji: stypendia dla uzdolnionej młodzieży z małych miejscowości.

17-20 - Sytuacja współczesnej kultury, wyzwania nauki, przyszłość społeczeństwa oraz zagrożenia i źródła nadziei dla Kościoła i dzisiejszego człowieka – to niektóre tematy VII Kongresu Kultury Chrześcijańskiej, który obradował na KUL pod hasłem: „Przywracać nadzieję. Kultura chrześcijańska wobec kryzysów świata”. W tym roku gośćmi byl im.in.: prof. Chantal Delsol (która odebrała doktora honoris causa KUL), kard. Anders Arborelius, prof. Konstantin  Sigov, prof. Mirosława Grabowska, abp Wojciech Polak, bp Andrzej Czaja i inni.

19 - W intencji kanonizacji bł. Jerzego Popiełuszki modlono się podczas Mszy św. sprawowanej w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie, w 40. rocznicę porwania i męczeńskiej śmierci kapłana. Liturgii z udziałem Prezydenta RP i kilku tysięcy wiernych przewodniczył metropolita warszawski kard. Nycz. Dzień wcześniej Sejm przyjął przez aklamację uchwałę stanowiącą m.in.: “Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, składając najwyższy hołd księdzu Jerzemu Popiełuszce, pragnie okazać szacunek dla podstawowych wartości obywatelskich, jakimi kapłan kierował się w swoim życiu: prawdy, wolności i solidarności".

19 - 25 lat obecności na polskim rynku czytelniczym świętowało środowisko kwartalnika „Christianitas”, kierowanego przez Pawłą Milcarka. Jubileusz uczczono sympozjum, podczas którego dyskutowano m.in. o “tradycji katolickiej dzisiaj”.

20 - Zmarł Janusz Olejniczak, pianista, pedagog, jeden z najwybitniejszych interpretatorów dzieł Chopina, laureat VI nagrody podczas VIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, a następnie juror konkursu. Miał 72 lata.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama