Prezentujemy kalendarium najważniejszych wydarzeń mijającego, 2024 roku w Kościele katolickim w Polsce.
KWIECIEŃ
4 - Od września ubiegłego roku niewielkiemu pogorszeniu uległy oceny działalności Kościoła. Obecnie pozytywnie mówi o Kościele 44% Polaków, negatywnie zaś 45% – podało CBOS.
10 – Nie ma żadnego prawa do aborcji - powiedział KAI prof. Andrzej Zoll. - Może być najwyżej pozwolenie na aborcję w wyjątkowych wypadkach. Nie może też być żadnego „podstawowego prawa” w tej materii. To bzdura! Dla prawnika jest to nie do przyjęcia – podkreślił były prezes Trybunału Konstytucyjnego dodając, że tzw. kompromis aborcyjny był dobrym rozwiązaniem. Prawnik wskazał, że złożone w Sejmie projekty ustaw Lewicy oraz grupy posłów KO są sprzeczne z Konstytucją.
11-14 - Ponad 100 wystawców z całego kraju uczestniczyło w XXIX Targach Wydawców Katolickich zorganizowanych w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie.
13 - W Łodzi odbył się finalny etap międzynarodowych obchodów 50-lecia wspólnoty Chemin Neuf (Nowa Droga) - jednego z dynamicznie rozwijających się ruchów apostolskich, powstałych we Francji po Soborze Watykańskim II. Jest to wspólnota katolicka o powołaniu ekumenicznym, w której są zarówno małżeństwa jak i osoby konsekrowane, chrześcijanie różnych wyznań i kultur.
14 - Pod hasłem „Niech żyje Polska!” około 50 tys. osób przeszło ulicami Warszawy w Narodowym Marszu Życia. Była to manifestacją w obronie życia, rodziny, wartości i niepodległości oraz wyraz solidarności z tymi, którzy najbardziej potrzebują wsparcia, zwłaszcza dziećmi zagrożonymi aborcją.
14 - Decyzję o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Sługi Bożej Heleny Agnieszki Kmieć ogłosił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Pierwsza sesja trybunału odbyła się 10 maja. Helena Kmieć była misyjną wolontariuszką, która w 2017 roku została zamordowana w ochronce dla dzieci w Boliwii. Miała 25 lat.
14-19 - Pod hasłem „Powołani do wspólnoty – komunii z Bogiem i bliźnimi w Kościele”. przebiegał XVI Ogólnopolski Tydzień Biblijny. Celem inicjatywy jest odkrywanie i pogłębianie znaczenia Słowa Bożego w życiu Kościoła i w osobistym życiu wiernych. Obchody zainaugurowało VIII Narodowe Czytanie Pisma Świętego, tym razem skoncentrowane na Dziejach Apostolskich.
23 - Bp Artur Ważny, dotychczasowy biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej został mianowany przez Franciszka biskupem sosnowieckim. 57-letni duchowny odbył ingres do katedry 22 czerwca. "Bp Artur na pewno nie jest tchórzem i nie będzie uciekał od spraw trudnych" - napisał do wiernych diecezji sosnowieckiej jej dotychczasowy administrator apostolski abp Adrian Galbas.
23-25 - Posługa władzy w zgromadzeniach zakonnych, nowelizacja regulacji dotyczących ochrony małoletnich przed przemocą oraz przygotowania do przyszłorocznego Jubileuszu Życia Zakonnego – były głównymi tematami 148. Zebrania Plenarnego Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce, które odbyło się w Licheniu.
25 - Na Uniwersytecie Ignatianum w Krakowie odbyło się sympozjum nt. „Zbrodnia czynów pedofilnych. Aspekty społeczne, terapeutyczne i prawne”. Wydarzenie zorganizowano w związku z 10. rocznicą istnienia Centrum Ochrony Dziecka - ważnego ogniwa ochrony małoletnich w Kościele w Polsce.
27 - Minęła 10 rocznica kanonizacji Jana Pawła II. “Gdyby żył i widział, co się dzieje dziś w Polsce, powiedziałby nam: „Trzymajcie się mocno Chrystusa!” – powiedział KAI bp Sławomir Oder, wcześniej postulator procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Karola Wojtyły.
28 - Z udziałem ponad trzydziestu biskupów z Polski i zagranicy, licznych pielgrzymów i przedstawicieli władz, w Gnieźnie odbyły się główne uroczystości odpustowe ku czci patrona św. Wojciecha. W tym roku towarzyszyło im hasło: „Służyć i dać życie – pielgrzymi nadziei”.
MAJ
5 - „Jesteśmy wezwani do wyczynu chrześcijańskiej wytrwałości” – napisali polscy biskupi greckokatoliccy na Wielkanoc, którą w tym roku wierni Kościołów wschodnich obchodzili 5 maja, a więc prawie 5 tygodni po Kościele zachodnim. Biskupi Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego zachęcili, by mimo niewyobrażalnych nieszczęść, nie porzucić wiary w Boga, nie stracić nadziei w Jego Opatrzność, ani nie stać się „jak ci, którzy zachowując się jak nieludzie”.
7 - Duszpasterze obcokrajowców - księża i siostry zakonne z 28 różnych ośrodków i rektoratów dla migrantów - spotkali się w Warszawie pod kierownictwem bp. Krzysztofa Zadarki, delegata KEP ds. Imigracji. Podkreślano, że coraz bardziej widoczne zjawisko migracji w naszym społeczeństwie staje się jednym z najpoważniejszych wyzwań duszpasterskich. Zauważono, że należy przezwyciężać nieufność pomiędzy chrześcijanami cywilizacji zachodniej, a chrześcijańskimi przybyszami z krajów orientalnych lub południa.
8 - W związku z narastającą w przestrzeni publicznej i działaniach rządu presją dotyczącą zmiany prawnej ochrony życia ludzkiego w kierunku legalizacji zabijania dzieci w łonie matek, pragniemy przypomnieć jednoznaczne i niezmienne stanowisko Kościoła w tej kwestii – napisali członkowie Rady Stałej KEP w Stanowisku nt. prawnej ochrony ludzkiego życia.
15 - Synodalnej obecności zakonów w Kościołach partykularnych i większej obecności zakonów w diecezjach poświęcone było dwudniowe 152. zebranie plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce, które odbyło się w Warszawie.
21 - Jak Kościół wspiera matki będące w ciąży niechcianej i wahające się przed dokonaniem aborcji, a także kobiety, które nie chcą wychować dziecka, ale pragną ochronić jego życie? - to jeden z wątków konferencji „Trudne ciąże. Jak Kościół pomaga kobietom?”. Podczas spotkania zorganizowanego przez KAI zwracano uwagę, że pilnej pomocy wymagają m.in. osoby wychowujące niepełnosprawne dzieci. Chodzi m.in. o kwestie rehabilitacji, finansowania sprzętu, problem szkolnictwa oraz wsparcia dla osób po 18 roku życia. Wciąż brakuje też rzetelnej informacji, np. na temat hospicjów perinatalnych.
21 - W Polsce następuje powolny spadek deklaracji wiary, a także szybszy spadek praktyk – podaje Centrum Badań Opinii Społecznej (CBOS) w raporcie nt. religijności Polaków w ostatnich dziesięcioleciach. Spadek praktyk najszybciej postępuje wśród osób najmłodszych (w wieku 18–24 lata) oraz mieszkańców wielkich miast i osób lepiej wykształconych. Za odejściem ludzi z Kościoła, według deklaracji badanych, nie stoi głównie pandemia czy afery pedofilskie, ale brak potrzeby, obojętność i utrata zainteresowania.
22-23 - Wzmacnianie więzi małżeńskich, duszpasterstwo osób o skłonnościach homoseksualnych i przestroga przed internetowymi kursami przedmałżeńskimi – to niektóre tematy wiosennej sesji Duszpasterstwa Rodzin. Dwudniowe spotkanie księży i świeckich zaangażowanych w propagowanie chrześcijańskiej wizji rodziny odbyło się w Konstancinie pod Warszawą.
30 - Znaczenie Eucharystii, uczestnictwo we Mszy świętej, świadectwo wiary, konieczność ewangelizacji, ale także kwestie społeczne takie jak prawo do publicznego wyznawania wiary, miejsce symboli religijnych w przestrzeni publicznej, religia w szkołach czy aborcja były tematem kazań polskich biskupów na uroczystość Bożego Ciała.
CZERWIEC
1-3 - O potrzebie polityki rodzinnej realizowanej w sposób ciągły i ponad podziałami, mówili uczestnicy konferencji zorganizowanej podczas XII Ogólnopolskiego Zjazdu Dużych Rodzin w Tomaszowie Mazowieckim. Podczas konferencji przywoływano okoliczności wprowadzenia ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny, której dziesięciolecie świętowano podczas Zjazdu.
2 - Wprowadzenie relikwii św. Jadwigi Królowej do Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie było głównym punktem obchodów XVII Święta Dziękczynienia, obchodzonego pod hasłem „Dziękujemy za służbę człowiekowi”. Przypomniano też postacie bł. Edmunda Bojanowskiego i bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
2 - „Witajcie w domu!” – witał młodych zgromadzonych na Polach Lednickich abp Wojciech Polak rozpoczynając oficjalnie XXVIII Spotkanie Młodych Lednica 2000. Pod Bramę Rybę przyjechało w tym roku ponad 18 tysięcy uczestników z Polski i zagranicy. Spotkaniu towarzyszyło hasło „Wracaj do domu”.
10-12 - Lekcje religii w szkołach i katecheza parafialna, ochrona życia ludzkiego, kwestie dotyczące rodziny i standardy ochrony małoletnich, w tym prace nad powołaniem komisji niezależnych ekspertów do zbadania zjawiska wykorzystywania seksualnego w Kościele w Polsce – to główne tematy 398. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się w Warszawie. Ks. Robert Wielądek, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin (KODR) wskazał na potrzebę poważniejszego traktowania przygotowania do małżeństwa, nawet w formie specjalnego kilkuletniego „katechumenatu”. Zaproponował też ustanowienie Tygodnia modlitw o powołania do małżeństwa oraz rozwój wsparcia dla osób homoseksualnych i ich rodziców.
Biskupi dokonali wyboru nowego Sekretarza Generalnego KEP (10.06). Został nim bp Marek Marczak, 55-letni biskup pomocniczy archidiecezji łódzkiej.
15 - Ks. Michał Rapacz, proboszcz z Płok zamordowany przez komunistów w 1946 r. został ogłoszony błogosławionym. Uroczystościom beatyfikacyjnym w Bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach w imieniu papieża Franciszka przewodniczył kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.
15 - Parafia św. Mikołaja w Jedlni (diecezja radomska) zwyciężyła w czwartej edycji Konkursu Aktywna Parafia organizowanego przez KAI. Podczas finałowego festynu w Warszawie parafie prezentowały swoje lokalne zwyczaje, stroje, pieśni i specjały kulinarne. Zmierzyły się też w zawodach sprawnościowych. – Parafia jest podstawową wspólnotą Kościoła, której nikt i nic nie zastąpi – mówił w imieniu KEP bp Rafał Markowski.
17 - Krzysztof Zanussi, jeden z najbardziej utytułowanych polskich twórców filmowych obchodził 85. urodziny. „Odeszła ode mnie nadzieja na proste recepty, bo wszelka mądrość jest jednak złożona i ukryta, nie daje się zamknąć prostymi sloganami” – powiedział reżyser KAI.
19 - Zmarła Halina Bortnowska, teolożka, filozofka, publicystka, współzałożycielka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Zaangażowana w formację dziennikarzy, pionierka ruchu hospicyjnego w Polsce, oddana promotorka nauczania Soboru Watykańskiego II. Miała 92 lata.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |