Pielgrzymi, nie tułacze

Duszpasterstwo Białorusinów w Warszawie zorganizowało dzień wdzięczności Kościołowi w Polsce. Biskup Krzysztof Zadarko pobłogosławił obraz Matki Bożej Budsławskiej.

Reklama

Spotkanie odbyło się z okazji corocznego Dnia modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie obchodzonego w 2. niedzielę Adwentu. W tym roku odbędzie się on po raz 24.

Na Mszę św. do kościoła św. Aleksandra 2 grudnia przyjechały delegacje Białorusinów z Białegostoku, Lublina, Poznania, Łodzi, Krakowa, Gdańska oraz Wrocławia.
– Dziś jest szczególny dzień, kiedy zbieramy się na uroczystej modlitwie dziękczynnej za Kościół w Polsce, który przez wiele lat wspiera Kościół na Wschodzie, a szczególnie na Białorusi. Zbieramy się, by wyrazić naszą wdzięczność za pomoc oraz prosić o Boże błogosławieństwo na dalszy rozwój Kościoła i naszych wspólnot lokalnych. Modlimy się także o jedność w Kościele, o zrozumienie i pokój na tych ziemiach, gdzie wiara kwitnie pomimo licznych wyzwań – mówiła na początku Eucharystii Karalina z duszpasterstwa Białorusinów w Warszawie.

W modlitwie uczestniczyło ok. 40 osób. Eucharystię odprawił bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek.
– Jesteśmy jednym Kościołem. Modlimy się w łączności z Episkopatem Polski i Episkopatem Białorusi językiem miłości. Będąc z wami jestem w gronie osób, które są ambasadorami Kościoła na Białorusi – mówił w homilii.

Przypomniał, że pierwsza diecezja na Białorusi powstała w 992 r., czyli osiem lat wcześniej niż w Polsce, oraz że przez wieki naród polski i białoruski, a także te dwa Kościoły szły razem. Podał, że obecnie w Polsce jest ok. 300 tys. Białorusinów, a eskalacja migracji nastąpiła po 2020 r. Przywołał też „Księgę narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego”.
– Adam Mickiewicz jako Polak i katolik porównał życie migranta do błąkającego się tułacza. Tułacz może stać się pielgrzymem, jeśli się ukierunkuje. Waszym celem jest ojczyzna, a w Kościele jest nim niebo. Kościół wzywa nas: przestań być tułaczem, bądź pielgrzymem – mówił bp Zadarko.

Wyjaśnił, że wszędzie tam, gdzie toczy się wojna, chodzi o jedno. – Władcy tego świata chcą zwalczyć świętość w sercu człowieka – mówił.

Pielgrzymi, nie tułacze   Agnieszka Kurek-Zajączkowska /Foto Gość Matka Boża Budsławska, Królowa Białorusi.

Po Mszy św. bp Zadarko pobłogosławił obraz Matki Bożej Budsławkiej, który będzie umieszczony w kościele dolnym w parafii św. Aleksandra, gdzie spotyka się wspólnota białoruska. Jej duszpasterzem jest ks. Wiaczesław.

Białorusini ze wspólnoty warszawskiej gromadzą się w niedziele na modlitwie o 11.30 i 18.00. W poniedziałki mają Mszę św.  o 18.00, a po niej spotkanie formacyjne dla młodzieży. Z kolei w czwartki o godz. 18 jest Eucharystia i krąg biblijny. Raz w miesiącu gromadzą się na spotkaniu Rodzin Nazaretańskich w klasztorze sióstr nazaretanek na Czerniakowie. Także raz w miesiącu w kościele górnym na pl. Trzech Krzyży odbywa się koncert muzyki organowej muzyków białoruskich. Raz w roku, w czerwcu lub lipcu, pielgrzymują pieszo z Warszawy przez Kodeń do Kostomłotów.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7