Pielgrzymowanie ze smartfonem? Ogólnopolskie rekolekcje dla odpowiedzialnych za pielgrzymki piesze

W Koszalinie odbywają się ogólnopolskie rekolekcje kapłańskie dla odpowiedzialnych za diecezjalne piesze pielgrzymki na Jasną Górę. Zaprezentowano m.in. specjalną aplikację dla pielgrzymów, która w tym roku pojawi się w wielu grupach.

Rekolekcje odbywają się w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Koszalinie. Bierze w nich udział ponad 50 księży odpowiedzialnych w swoich diecezjach za piesze pielgrzymki na Jasną Górę, w tym ks. Marian Janus, koordynator krajowy. Rozważania rekolekcyjne prowadzi bp Edward Dajczak.

Podczas spotkania w środę 24 kwietnia przedstawiciele Związku Cyfrowa Polska zaprezentowali specjalną aplikację dla pielgrzymów "Bonafide". Testowana była w zeszłym roku na 5 pielgrzymkach. W tym roku pojawi się w kolejnych grupach.

Aplikacja daje uczestnikom pielgrzymki wiele możliwości. Pozwala śledzić trasę, korzystać ze śpiewnika, z przygotowanych wcześniej rozważań. Daje możliwość komunikacji między kierownikiem grupy a poszczególnymi uczestnikami, co może okazać się ważne np. w sytuacjach nieprzewidzianych. Stwarza też możliwość kontaktu z grupą już po pielgrzymce.

Aplikacja jest bezpłatna, nie zawiera reklam ani nie służy nikomu do prowadzenia jakichkolwiek analiz. Związek Cyfrowa Polska udostępnia ją pro bono w uzgodnieniu z Konferencją Episkopatu Polski.

Michał Kanownik, prezes Zarządu Związku Cyfrowa Polska, uważa, że używanie smartfona w czasie pielgrzymki nie musi być przeszkodą w dobrym jej przeżyciu. - Nie próbujmy wygrać z technologią, a de facto z rzeczywistością, tylko raczej starajmy się ją oswoić. Telefon, szczególnie dla młodych ludzi, stał się nieodzowny. Jest rodzajem trzeciej ręki. Chcemy im pokazać, że można go używać nie tylko do rozrywki i biznesu, ale także jako pomocy w pielgrzymowaniu. Dajemy narzędzie, które pozwala używać telefonu w takim stopniu, żeby nie przeszkadzał w tym, co podczas pielgrzymki jest najważniejsze - mówi M. Kanownik.

W diecezjach odbywają się obecnie szkolenia z obsługi aplikacji, aby w tym roku wdrożyć ją podczas pielgrzymek na Jasną Górę. Będzie ona używana także podczas pielgrzymki diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Z uczestnikami rekolekcji spotkał się także bp Krzysztof Zadarko, biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, przewodniczący Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek przy KEP.

Pielgrzymowanie ze smartfonem? Ogólnopolskie rekolekcje dla odpowiedzialnych za pielgrzymki piesze   ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość Koszalin, 24 kwietnia. Uczestnicy rekolekcji wysłuchali konferencji bp. Krzysztofa Zadarki.

- Wiara jest podstawową motywacją pielgrzymowania. Pielgrzymka jest prowadzeniem ludzi w wierze do Boga, a nie uczczeniem jakiejś ważnej postaci czy jubileuszu. Żaden motyw, najbardziej nawet szczytny, nie może dominować nad motywem wiary - przypomniał bp Zadarko, zwracając uwagę na niebezpieczeństwo uczynienia z pielgrzymki zwykłej formy spędzenia wakacji czy też manifestacji o charakterze politycznym.

Hierarcha przypomniał, że nawet jeśli pielgrzymka odbywa się do sanktuarium maryjnego, nie można na niej zapomnieć o centralnej roli Chrystusa: - Pielgrzymka jest wejściem w Ewangelię, pójściem za Jezusem Chrystusem, spotkaniem z Bogiem.

Biskup mówił też o wymiarze pokutnym pielgrzymowania: - Nie należy dążyć do systematycznego eliminowania niewygód. Na pielgrzymce chodzi o doświadczenie trudu i dystansu do rzeczywistości.

Rekolekcje w Koszalinie potrwają do 26 kwietnia.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Joanna
  25.04.2019 14:59
  Proszę o odpowiedź. Czy wypada korzystać ze smartfona w kościele?
 • Joanna
  25.04.2019 15:04
  Uciekł mi esemes i nie dokończyłam pytania.W telefonie mam modlitwy,czytania,psalmy itp.W domu często korzystam z niego,mam połączenia z Lourdes,Fatimą czy Łagiewnikami.A w kościele mogę się z niego modlić?
 • jo_tka
  25.04.2019 22:05
  jo_tka
  Pani Joanno. Jeśli modli się Pani prywatnie, nie widzę problemu. To tylko elektroniczny modlitewnik. Pytanie jest właściwie tylko o ewentualne zgorszenie osób patrzących z boku, z pewnością wymaga to roztropności, ale nie przesadzajmy: nikt nie ma prawa do łatwych ocen.

  Jeśli modli się Pani ze wspólnotą proponowałabym włączyć się w modlitwę wspólnoty. Mam poczucie, że smartfon by Panią izolował od wspólnoty. Bardziej byłoby to "obok" niż "razem". Ale to oczywiście tylko moje wrażenie...
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8