- Pielgrzymowanie jest czymś trudnym i wymagającym, jest to pewnego rodzaju szaleństwo, na które tak wielu z nas porywa się każdego roku - opowiada ks. Łukasz Grelewicz, kierownik Gdańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę.
Już za parę dni z archidiecezji gdańskiej na pątniczy szlak do Częstochowy wyruszą trzy pielgrzymki - 33. Gdyńska Piesza Pielgrzymka oraz najdłuższa w Polsce - 37. Kaszubska Piesza Pielgrzymka. Pierwsza z nich wyjdzie już 26 lipca, a druga - dzień wcześniej.
Gdańska Piesza Pielgrzymka wyruszy 28 lipca po raz 36., by po 16 dniach dotrzeć na Jasną Górę. Wszystkich pielgrzymów łączy chęć poświęcenia sił i podjęcia - jak mówi ks. Grelewicz - szalonego wysiłku dla Kogoś, kogo się kocha.
- Mamy wspólny cel: idziemy razem do Częstochowy, by oddać hołd naszej Matce. W pielgrzymce pociąga to poczucie przynależności do wspólnoty ludzi. Można tu doświadczyć jedności, szacunku, troski bliźniego i miłości Boga. Jesteśmy ze sobą przez ponad dwa tygodnie codziennie - modlimy się, śpiewamy, słuchamy konferencji, walczymy z przemęczeniem, ale przede wszystkim wspieramy się i jednoczymy w Chrystusie - wyjaśnia.
Pielgrzymują starsi i młodsi. Wierzący i ci, którzy Boga chcą dopiero odnaleźć. Pątnicy, oprócz swoich intencji, niosą też te powierzone im przez ludzi, także spotkanych po drodze.
Gdańską Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę stanowią obecnie 4 grupy: fioletowa, żółta, czerwona i brązowa. W pielgrzymkowym trudzie wspierają je stacjonarnie członkowie grupy biało-złotej, gromadzącej w swoich szeregach osoby, które - z różnych względów - nie mogą wziąć udziału w pątniczym wędrowaniu.
- Modlitwa za pielgrzymów jest bardzo cenna, bo ona nas niesie. Dzięki niej jesteśmy bezpieczni. Ci, którzy należą do grupy biało-złotej, także pielgrzymują. Podążają z nami duchowo i wspólnie docieramy do Częstochowy. Bo jako wspólnota Kościoła jesteśmy jednością - wyjaśnia ks. Łukasz.
Wspólne hasło pielgrzymek brzmi: "Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym". - Tak przygotowaliśmy tematy konferencji, żeby uczestnicy mogli odkrywać kolejne Jego przymioty. Przyjrzymy się sylwetkom konkretnych świętych i błogosławionych osób, w których życiu zadziałał Duch Święty - wyjaśnia ks. Grelewicz.
Kierownik dodaje, że w trakcie organizacji GPP nie zapomniano o 100. rocznicy odzyskania niepodległości. - Jest to szczególny czas, kiedy powinniśmy sobie przypomnieć o szacunku do naszej ojczyzny. Dlatego postanowiłem zaprosić pracowników gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej do wspólnego pielgrzymowania i przybliżenia uczestnikom historii naszej ojczyzny - podkreśla ks. Grelewicz.
Więcej informacji oraz zapisy na Gdańską Pieszą Pielgrzymkę, która odbywa się pod patronatem "Gościa Niedzielnego", znaleźć można TUTAJ.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.