Z okazji Światowego Dnia Modlitwy o Pokój do Lwowa przybyli biskupi polscy metropolii przemyskiej na czele z abp Adamem Szalem, a także biskup diecezji sandomierskiej Krzysztof Nitkiewicz. Te położone blisko granicy z Ukrainą diecezje od samego początku wojny stoją na pierwszej linii, gdy chodzi o pomoc materialną i przyjmowanie uchodźców.
Podczas Mszy św. sprawowanej w katedrze lwowskiej biskupi z Polski wraz z biskupami Ukrainy modlili się o pokój. Jak podkreśla abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski:
Abp Mokrzycki: jesteśmy wdzięczni za solidarność
„Jesteśmy bardzo wdzięczni metropolii przemyskiej za tę wielką solidarność okazaną w sposób szczególny w pierwszych dniach wojny, kiedy ludzie otwarli swoje serca, drzwi ośrodków duszpasterskich i domów prywatnych. Ta wielka pomoc została zauważona także przez naród ukraiński i cały świat.“
Abp Adam Szal, metropolita przemyski, zaznacza, że pomoc humanitarna wciąż jest organizowana, choć nabiera teraz nieco innego kształtu.
Abp Szal: pomoc się zmienia, ale wciąż jest udzielana
„Miałem okazję wiele razy obserwować na dworcu przemyskim falę uchodźców, którzy przybywali do Przemyśla z różnych stron, w różnym stanie fizycznym i psychicznym. Pomoc materialna się zmieniała i się zmienia na naszych oczach. Wystarczy wspomnieć, ze Caritas Archidiecezji Przemyskiej zorganizował ponad tysiąc transportów tutaj na Ukrainę. Z tą pomocą szły postawy ludzi, nie tylko z archidiecezji przemyskiej, ale z całej Polski, a nawet świata.“
OGLĄDAJ relację na bieżąco: Atak Rosji na Ukrainę
Teresa Izabela Morsztyn zmarła młodo. Żyła jednak tak, by podobać się Bogu.
... a tak często w dzisiejszym świecie się o tym zapomina sprowadzając jego sens do brzmienia.
José Manuel Ramos-Horta o owocach wizyty papieża w jego ojczyźnie.
10-letni chłopiec mówi: „Bez względu na to, co się stanie, nie poddawajcie się!”.
Ojciec Święty podczas spotkania z włoskimi położnymi, ginekologami i personelem służby zdrowia.