Coraz więcej uchodźców ze wschodniej i centralnej Ukrainy przybywa do Kamieńca Podolskiego. Tamtejsza Caritas, we współpracy z miejscowymi władzami, zorganizowała centra logistyczne dla migrantów, w których otrzymują oni niezbędną pomoc, także w dalszej podróży na teren Unii Europejskiej.
Uchodźcom z Kamieńca Podolskiego pomagają również polskie miasta partnerskie. Częstochowa zdecydowała o udzieleniu wsparcia w wysokości 50 tys. zł., a z Kalisza wyruszył transport z pomocą humanitarną. „Jesteśmy bardzo wdzięczni za każdy gest dobrej woli. Jest nam niezwykle ciężko, ponieważ to, co dzieje się na Ukrainie, można już określić mianem ludobójstwa” – powiedział kanclerz kurii kamieniecko-podolskiej ks. Paweł Basistyi.
„Znajdujemy się obecnie na trasie wędrówki uchodźców, którzy uciekają ze wschodniej i centralnej części Ukrainy przed działaniami wojennymi. Wszystkie nasze placówki, parafie i domy zakonne są otwarte dla uchodźców. Przybywa do nas wielu ludzi ze zbombardowanego przez rosyjskie wojska Żytomierza, gdzie zniszczona została m.in. szkoła. Zapewniamy wszystkim potrzebującym jedzenie, wodę pitną, dach nad głową i artykuły pierwszej potrzeby. Pomagamy także tym, którzy chcą podróżować dalej, czy to do Rumunii czy do innych krajów Unii Europejskiej – powiedział papieskiej rozgłośni ks. Paweł Basistyi. – Największym problemem jest oczywiście logistyka i takie zaplanowanie pomocy, aby była ona jak najbardziej efektywna. W naszych centrach dla uchodźców większość stanowią kobiety i dzieci, których mężowie bronią Ukrainy. To, co opowiadają, jest druzgocące. Mówią o zniszczonych miastach i zabitych ludziach. W Mariupolu ludzie umierają z głodu, nie mają wody pitnej, żywności i prądu, dosłownie niczego… Korytarze humanitarne nie są bezpieczne. Dlatego jesteśmy wdzięczni Papieżowi za jego modlitwę i słowa wsparcia. W jedności z nim codziennie rano modlimy się o pokój. Trwa eksterminacja ludności Ukraińskiej, prawdziwe ludobójstwo.“.
W Kaplicy Sykstyńskiej Franciszek udzielił chrztu 21 dzieciom watykańskich pracowników.
"Tu chodzi o całkowicie nowe życie, o dar życia, które przetrwa całą wieczność”.
Zgodnie z dawnym zwyczajem w Polsce do 2 lutego można oglądać szopki w świątyniach i śpiewać kolędy.
Jak zwykle na początku nowego roku kalendarzowego spotkał się z ambasadorami w Auli Błogosławieństw.