Biskup Hongkongu, kardynał Stephen Chow Sau-yan powiedział, że papież Leon XIV chciałby odwiedzić Chiny. Wizyta w tym kraju, w którym nie był nigdy żaden papież, była marzeniem Franciszka. Robert Prevost, obecny biskup Rzymu był już wcześniej w Chinach.
Pochodzący z Hongkongu kardynał jezuita w homilii wygłoszonej w tym mieście poprosił wiernych o modlitwę o to, "aby Leon XIV mógł przybyć do Chin jako papież".
Następnie kardynał Stephen Chow Sau-yan, cytowany przez Fides - agencję informacyjną Papieskich Dzieł Misyjnych z siedzibą w Rzymie, wyjawił: Leon XIV "powiedział mi, że chciałby złożyć wizytę duszpasterską w Chinach. Proszę was, byście modlili się za niego, aby mógł zrealizować niespełnione marzenie papieża Franciszka".
Biskup Hongkongu relacjonując swoją rozmowę z papieżem Prevostem dodał: "mówił mi, że jest pierwszym papieżem, który odwiedził już Chiny". Słowa te odnoszą się do wcześniejszych lat.
"Uważam, że nie jest mu obca kultura chińska. To byłoby bardzo znaczące, gdyby mógł złożyć wizytę duszpasterską w Chinach jako papież. Dlatego proszę was, byście modlili się o to" - stwierdził chiński kardynał.
Leon XIV podczas spotkania z wiernymi w Watykanie 25 maja mówił o przypadającym dzień wcześniej dniu modlitw o Kościół w Chinach, ustanowionym przez Benedykta XVI. Jak dodał, na całym świecie wznoszone były modlitwy za chińskich katolików i w intencji ich jedności z Kościołem powszechnym. "Niech będą oni mocnymi i radosnymi świadkami Ewangelii, także pośród prób, by krzewić zawsze pokój i zgodę" - oświadczył papież.
Franciszek wielokrotnie mówił o swoim pragnieniu podróży do Chin i wyrażał podziw dla kultury i narodu tego kraju.
W czerwcu zeszłego roku watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin, nawiązując do tego marzenia, powiedział, że jeśli ze strony Pekinu byłaby "gotowość", Franciszek "natychmiast by tam pojechał".
"Kochamy i podziwiamy Chiny, ich naród, ich kulturę, ich tradycje, wysiłki, jakie obecnie podejmują" - dodał sekretarz stanu.
Stolica Apostolska od dłuższego czasu prowadzi dialog z Chinami, z którymi nie ma relacji dyplomatycznych. W 2018 roku Watykan zawarł z Pekinem tymczasowe porozumienie w sprawie nominacji biskupów po latach napięć na tle wyświęcania ordynariuszy bez zgody papieża. Umowa ta jest odnawiana.
Z Watykanu Sylwia Wysocka (PAP)
Ks. Dukielski zwrócił uwagę, że to Bóg pisze scenariusz jego kapłańskiego życia.