Tylko Ktoś wychowa Kogoś

Świadectwo nauczyciela wpływa na świadectwo (w każdym sensie) ucznia. Dlatego jest wielu świętych nauczycieli, którzy pozostawili po sobie świętych uczniów... i kolejnych świętych nauczycieli.

Ze względu na zakaz działalności zakonów w carskiej Rosji zwróciła się do papieża o zgodę na przywdzianie świeckiego stroju dla siebie i innych urszulanek. „Choćby w różowych sukniach, z moim błogosławieństwem tam jedźcie” – miał powiedzieć Ojciec Święty. – To pokazuje myślenie św. Urszuli o wychowaniu: była gotowa wychodzić poza przyjęte formy, jeśli wymagała tego sytuacja – podkreśla s. Ludmiła. – Święci wygrywali tym, że nie bali się ryzyka. Nie kalkulowali: czy nam wystarczy pieniędzy, czy wystarczy nam sił, czy przyjdą ludzie. Jest coś potrzebne? To robimy to. Jak się nie uda, trudno. Pan Bóg się o to zatroszczy – opowiada z zapałem. – Jestem przekonana, że żaden z świętych nauczycieli i wychowawców nie miał na względzie tylko nauczania języka polskiego, francuskiego czy matematyki. Im chodziło o wychowanie całościowe – przekonuje. Wyraz temu dawała sama św. Urszula. Uczyła różnych przedmiotów, ale uczestniczyła także w zabawie. Gdy młodzież miała potańcówkę, ona grała na pianinie. – Do tańca. „Niepobożne” piosenki – zaznacza siostra. – Trzeba więc być nie tylko nauczycielem. I tacy są święci nauczyciele – zauważa.

Dla siostry Ludmiły ważne były słowa uczennicy, która na zakończenie gimnazjum powiedziała: „Nie mogę powiedzieć, że przez te siostry lekcje specjalnie się nawróciłam, ale wiary nie straciłam”. – W gimnazjum usłyszeć coś takiego to jest coś. Wzruszyło mnie to – uśmiecha się.

Łagodna twarz Boga

Jan Bosko był dzieckiem, gdy usłyszał podczas snu: „Nie biciem, ale łagodnością i miłością będziesz musiał pozyskać sobie w nich przyjaciół”. Powiedział to jaśniejący Nieznajomy, wskazując na gromadę bijących się chłopców. I dodał: „Powiedz im natychmiast o brzydocie grzechu i wartości cnoty”.

Od tamtej pory święty nie przestawał myśleć o przyjściu z pomocą zagubionej młodzieży, której za jego czasów, czyli w połowie XIX wieku, było wiele. Ksiądz Bosko, widząc, w jak tragicznych materialnie i moralnie warunkach rosną młodzi, stworzył dla nich oratorium – miejsce, w którym łobuzy mogły odnaleźć dom i doświadczyć w nim prawdziwej miłości. W krótkim czasie wokół kapłana powstała wspólnota ludzi przejętych losem młodzieży. Ich aktywność zaowocowała powstaniem niezliczonych szkół i ośrodków, w których wychowankowie znajdowali i wciąż znajdują życiową harmonię. Tak powstali salezjanie – zgromadzenie, którego podstawowym charyzmatem jest praca z młodzieżą.

– Ja osobiście odnalazłem w postawie księdza Bosko niesamowitą, trzeźwą odpowiedź na to, co teraz mamy – mówi ks. Zygmunt Kostka SDB, wiceprowincjał Inspektorii Krakowskiej salezjanów. Jest przekonany, że duchowość salezjańska jest jedną z najlepszych odpowiedzi na kryzys Kościoła, a także na zagubienie wielu ludzi, zwłaszcza młodzieży. – My, salezjanie, nie idziemy z mieczem, nie sypiemy okopów, tylko wyciągamy rękę z uśmiechem na twarzy. Staramy się zachować dobroć, łagodność i wszystkie inne cechy, które ksiądz Bosko nam polecał – zauważa kapłan. Cytuje fragment konstytucji zgromadzenia: „Salezjanin nie zniechęca się trudnościami, ponieważ pełną ufność pokłada w Bogu. (...) Wierzy w przyrodzone i nadprzyrodzone możliwości człowieka, nie lekceważąc jednak jego słabości. Przyjmuje wartości tego świata i wystrzega się narzekania na swoje czasy: zachowuje wszystko, co dobre, zwłaszcza to, co drogie dla młodzieży. Ponieważ głosi Dobrą Nowinę, jest zawsze radosny. Szerzy tę radość, umie wychowywać do optymizmu życia chrześcijańskiego i kształtować zmysł pogodnego świętowania”.

Duchowny podkreśla jeszcze jedną ważną cechę akcentowaną przez księdza Bosko: łagodność. I puentuje: „Pokazujemy łagodne oblicze Boga”.•

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11