Pierwsza z czterech grup polskich biskupów rozpocznie w poniedziałek pierwszą od ponad 7 lat wizytę "ad limina Apostolorum" - (dosł.: do progów Apostołów). W trakcie sześciodniowego spotkania wezmą udział w audiencji u Ojca Świętego, będą modlić się w rzymskich bazylikach i przy grobie św. Jana Pawła II, oraz odwiedzą watykańskie urzędy.
W skład pierwszej z czterech grup, która w czterech kolejnych tygodniach października odwiedzą Wieczne Miasta, wchodzą ordynariusze i biskupi pomocniczy diecezji należących do metropolii warmińskiej, białostockiej, lubelskiej i przemyskiej. Podczas wizyty, która potrwa od poniedziałku, do soboty, spotkają się oni z papieżem Franciszkiem (w piątek), będą sprawować Msze św. w czterech tzw. bazylikach większych Rzymu (św. Piotra, św. Jana na Lateranie, Matki Bożej Większej i św. Pawła za Murami), a także - w czwartek o godz. 7.10 - przy grobie św. Jana Pawła II.
W ramach spotkań w poszczególnych urzędach Kurii Rzymskiej, wszyscy biskupi odwiedzą II Sekcję Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej, odpowiadającą za relacje z państwami, a także osiem kongregacji i dykasterii: Kongregację Nauki Wiary, Kongregację ds. Biskupów, Kongregację ds. Duchowieństwa, Kongregację ds. Instytutów Życia Konsekrowanego, Kongregację ds. Edukacji Katolickiej, Dykasterię ds. Świeckich, Rodziny i Życia, Dykasterię ds. Promocji Integralnego Rozwoju Człowieka oraz Dykasterię ds. Komunikacji. Oprócz tego każdy z hierarchów odwiedzi też jedną z pozostałych watykańskich instytucji. Spotkania w poszczególnych urzędach są okazją zarówno do zaprezentowania bieżącej działalności i wyzwań Kościoła lokalnego, jak też do poznania w szczegółach obszarów działań i konkretnych projektów, którymi zajmują się poszczególne instytucje watykańskie.
Trzy cele wizyty
Przewodniczący Episkopatu @Abp_Gadecki: Jednym z celów wizyty Ad limina Apostolorum jest wzrost wiary.
— EpiskopatNews (@EpiskopatNews) 30 września 2021
O szczegółach wizyty #AdLimina i #Synod.u 2021-2023 mówił podczas #KonferencjaPrasowa Metropolita @ArchPoznan oraz @AleksanderBanka.
Więcej i zdjęcia: https://t.co/8YtLsFWD3L pic.twitter.com/Zj4DL8HJRa
Sama wizyta, jak wyjaśnił przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, zakłada trzy cele: pierwszym jest wizyta "ad limina", czyli u grobów apostołów - św. Piotra i św. Pawła. Drugim, przedstawienie sytuacji danego Kościoła partykularnego Ojcu Świętemu - żyjącemu Piotrowi naszych czasów, natomiast trzecim celem jest wzrost wiary. "W praktyce chodzi nie tylko o to, aby dokonała się pewna rzecz administracyjna w dziedzinie sprawozdawczości, co robią wszystkie instytucje i każda w swój szczególny sposób. Natomiast idzie o to, aby każdy Kościół w swojej diecezji mógł wzrastać w wierze. Temu celowi służy spotkanie pasterzy diecezji z papieżem, który stara się przybliżyć cel, zorientować się w całości sprawozdania jakie zostaje mu przedstawione i potem dawać wskazania dotyczące poszczególnych dziedzin życia kościelnego w danej prowincji" - wyjaśniał hierarcha podczas niedawnej konferencji prasowej, prezentującej szczegóły wizyty "ad limina". Dodał wówczas, że "problem wiary stoi u początku wszystkich innych problemów". - W jaki sposób wyjść w takim kierunku, aby wzbudzić pragnienie wiary pośród ludzi, którzy tracą nią zainteresowanie? To jest najważniejsze zadanie, jakie mamy do przedstawienia - podkreślał.
Pytany wówczas, czy biskupi spodziewają się w czasie wizyty trudnych pytań dotyczących kwestii molestowania seksualnego osób małoletnich przez osoby duchowne, abp Gądecki odpowiedział: "Skoro problem istnieje i skoro istnieje nie tylko w Polsce, to trzeba się ustosunkować do tej sprawy, wychodząc do Ojca Świętego i potem usłyszeć, co Ojciec Święty na ten temat sądzi. Ostatnio biskupi francuscy podczas wizyty ad limina, która poprzedza naszą, mieli bardzo długą rozmowę z Ojcem Świętym. Wydaje mi się, że żadnego tematu nie można unikać, także tematów trudnych, a może nawet w szczególności trudnych. Dlatego zakładam, że w tej rozmowie z Ojcem Świętym będzie poruszony również ten temat jako jeden z głównych, ale nie najgłówniejszy, dlatego, że najgłówniejszym jest odbudowa wiary".
Zobacz też: Watykanista: wizyta polskich biskupów w Watykanie wcześniej planowana
Cztery grupy
Biskupi polscy będą uczestniczyć w wizycie "ad limina" w czterech grupach podzielonych według prowincji kościelnych, z których każda będzie przebywać w Rzymie przez tydzień. Pierwsza grupa (od 4 października) obejmie: archidiecezję warmińską razem z diecezjami elbląską i ełcką, archidiecezję białostocką z diecezjami drohiczyńską i łomżyńską, archidiecezję lubelska z diecezjami sandomierską i siedlecką oraz archidiecezję przemyską z diecezjami rzeszowską i zamojsko-lubaczowską.
Druga grupa (od 11 października) obejmie: archidiecezję gdańską z diecezjami pelplińską i toruńską, archidiecezję szczecińsko-kamieńską z diecezjami koszalińsko-kołobrzeską i zielonogórsko-gorzowską, archidiecezję poznańską z diecezją kaliską oraz archidiecezję wrocławską z diecezjami legnicką i świdnicką.
Trzecia grupa (od 18 października) obejmie: archidiecezję warszawską z diecezjami warszawsko-praską i płocką oraz ordynariatem polowym Wojska Polskiego, archidiecezję gnieźnieńska z diecezjami bydgoską i włocławską, archidiecezję łódzką z diecezją łowicką, archidiecezję częstochowską z diecezjami radomską i sosnowiecką oraz trzy diecezje greckokatolickie: archidiecezję przemysko-warszawską z diecezjami wrocławsko-koszalińską i olsztyńsko-gdańską.
Czwarta grupa (od 25 października) obejmie: archidiecezję krakowską z diecezjami bielsko-żywiecką, kielecką i tarnowską oraz archidiecezję katowicką z diecezjami gliwicką i opolską.Na wizytę "ad limina" udadzą się biskupi diecezjalni i biskupi pomocniczy, nie biorą natomiast w niej udziału biskupi seniorzy. Koordynatorem wizyty polskich biskupów na miejscu został ks. Adam Sycz, rektor Instytutu Polskiego w Rzymie.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Piotr Sikora o odzyskaniu tożsamości, którą Kościół przez wieki stracił.