Jednolita liturgia w Kościele syromalabarskim

Początki tego Kościoła sięgają już I wieku po Chrystusie i wiążą się z działalnością św. Tomasza Apostoła.

Reklama

 Od pierwszej niedzieli Adwentu, 28 listopada br. w Kościele syromalabarskim w Indiach i w diasporze obowiązywać będzie ujednolicona liturgia - Qurbana. Decyzję w tej sprawie podjęli uczestnicy zakończonych 27 sierpnia obrad Synodu Biskupów tego katolickiego Kościoła Wschodniego, a ogłosił ją oficjalnie jego zwierzchnik, arcybiskup większy Ernakulam-Angamaly kard. George Alencherry.

Uchwalone przepisy przewidują, że w pierwszej części celebry i w czasie Liturgii Słowa kapłan będzie zwrócony twarzą do wiernych, po czym odwróci się ku ołtarzowi (“w kierunku, w którym spoglądają także wierni”) w jego części centralnej, w której sprawowane są konsekracja i obrzędy eucharystyczne. Na zakończenie, po udzieleniu komunii, celebrans znów odwróci się ku zgromadzeniu.

Przyjęte obecnie rozwiązanie odzwierciedla wskazówki, jakie pojawiły się już w 1999 i które zatwierdziła już Kongregacja Kościołów Wschodnich, które jednak napotkały silne sprzeciwy, głównie w tych środowiskach, w których celebrans sprawuje obecnie liturgię, zwrócony przez cały czas ku wiernym.

W liście wysłanym 3 lipca br. do Kościoła syromalabarskiego Franciszek napisał, że "Stolica Apostolska ze szczególną aprobatą i zachętą odnosi się do porozumienia osiągniętego jednomyślnie przez Synod Biskupów [tego Kościoła] w 1999 roku, a następnie kilkakrotnie powtórzonego w późniejszych latach". Papież podkreślił, że troska o to, aby w sposób jednolity sprawować Świętą Qurbanę, "jest ważnym krokiem na drodze do umocnienia stabilności i komunii kościelnej w całym ciele waszego umiłowanego Kościoła".

Dekret ogłoszony na zakończenie prac Synodu przewiduje możliwości pewnych wyjątków od ustalonych przepisów, ale na czas określony, najdalej do najbliższej Wielkanocy 17 kwietnia 2022 roku.

Kościół syromalabarski jest jednym z dwóch starożytnych Kościołów wschodnich (drugim jest Kościół syromalankarski), obecnych w południowych Indiach (głównie w dzisiejszym stanie Kerala). Jego początki sięgają już I wieku po Chrystusie i wiążą się z działalnością św. Tomasza Apostoła ("Niewiernego"), który – jak głosi prastara tradycji – po Zmartwychwstaniu Pana Jezusa i rozproszeniu się Jego uczniów po świecie miał trafić na południe dzisiejszych Indii. Stąd tamtejszych wyznawców Chrystusa nazywa się często "chrześcijanami św. Tomasza".

W ciągu wieków przeżywali oni różne koleje losu, m.in. część z nich pod koniec XVI wieku, pod wpływem misjonarzy portugalskich, którzy wtedy zaczęli tam docierać, uznała zwierzchność papieża. Unia ta była zrywana i odnawiana, ale od 1662 istnieje be przerwy, a od 1896 istnieją własne struktury katolickiego Kościoła syromalabarskiego, a od 16 grudnia 1992 ma on rangę arcybiskupstwa większego Ernakulam-Angamaly. Od 24 maja 2011 na jego czele stoi abp George Alencherry, którego 18 lutego 2012 Benedykt XVI mianował kardynałem – pierwszym w dziejach tego Kościoła.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7