Pakistan. Uwolnienie chrześcijańskiego małżeństwa oskarżonego o bluźnierstwo

Para została skazana na śmierć w następstwie fałszywych oskarżeń o obrazę islamu. Od 7 lat Shafqat Masih i jego żona Shagufta Kousar Masih przebywali w więzieniu. Dziś uniewinnił ich Sąd Najwyższy w Lahaur po apelacji adwokata, który bronił także Asii Bibi.

Sentencję uniewinniającą wydał trzyosobowy skład sędziowski. Informację potwierdził w rozmowie z włoską agencją ANSA Saif-ul-Malook, adwokat małżeństwa. "Jestem bardzo szczęśliwy z powodu ich uniewinnienia. Są wolni i mogą cieszyć się życiem" - powiedział, a jego słowa cytuje także "Avvenire", największy włoski dziennik katolicki. Dodał, że małżonkowie zostali uwolnieni z powodu braku dowodów, a sprawa od początku była "podejrzana".

Ten sam adwokat bronił z sukcesem także Asii Bibi, chrześcijanki, w obronie której występowała - ze wsparciem "Avvenire" - opinia publiczna. Asia spędziła w celi śmierci 10 długich lat, oskarżona również o bluźnierstwo. W końcu uwolniono ją w 2018 roku.

Shafqat Masih i jego żona Shagufta Kousar Masih zostali skazani w 2014 r. za rzekome wysyłanie obraźliwych wobec Mahometa esemesów z telefonu zarejestrowanego na nazwisko Shagufty do lokalnego muzułmańskiego lidera grupy modlitewnej.

"Avvenire" przypomina, że prawo o bluźnierstwie jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych w Pakistanie. "Każdy, kto nie szanuje islamu lub proroka Mahometa, ryzykuje wyrokiem śmierci" - przypomina dziennik katolicki. "W maju Parlament Europejski wezwał dyplomatów europejskich do zrobienia wszystkiego, co możliwe, by zapewnić »ochronę i wsparcie« Shagufcie Kousar i Shafqatowi Masihowi. Parlament UE wyraził także »zaniepokojenie nadużywaniem prawa o bluźnierstwie« i zaapelował do rządu pakistańskiego o »ponowne przeanalizowanie i odstąpienie od tych przepisów«, które są »niezgodne z międzynarodowymi przepisami dotyczącymi praw człowieka«".

Według europejskiej rezolucji, pakistańskie prawo o bluźnierstwie jest najczęściej wykorzystywane do prześladowania mniejszości w kraju, m.in. szyitów, hinduistów i chrześcijan.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10