Święta szóstka

Henryk Przondziono/Agencja GN Stanisław Sołtys, zwany Kazimierczykiem

Na 17 października zaplanowano w Watykanie kanonizację aż sześciorga błogosławionych. Wszyscy prowadzili życie zakonne.

Wśród sześciorga kanonizowanych znalazł się Polak, bł. Stanisław Sołtys, zwany Kazimierczykiem (1433–1489). Ten duchowny, kanonik laterański, przez całe życie był związany z kościołem Bożego Ciała w podkrakowskim Kazimierzu. Dał się poznać jako apostoł Eucharystii, gdyż w swoich kazaniach podkreślał znaczenie pełnego uczestnictwa we Mszy świętej. Cieszył się opinią dobrego spowiednika i wielkiego czciciela Matki Bożej. W okresie Wielkiego Postu większość swojego pożywienia oddawał biednym, a całe noce spędzał na modlitwie. Asceza, służba ubogim i wyczerpująca praca w parafii osłabiły organizm. Zmarł w wieku 56 lat, według przekazów – w postawie klęczącej. Zaledwie rok po śmierci opisano aż 176 cudów, które dokonały się za jego wstawiennictwem.

Podobnie odległa w czasie jest postać Włoszki Battisty Varano (1458–1524). Pochodząca z rodziny książęcej zakonnica już od wczesnego dzieciństwa praktykowała umartwienia ku czci męki i śmierci Pana Jezusa. Tak zasmakowała w pokucie, że jej życie można nazwać „wiecznym piątkiem”. Wbrew woli rodziców, wstąpiła do klasztoru klarysek w Urbino, gdzie Pan Bóg obdarzył ją łaską mistycznych wizji i czytania w ludzkich sercach, i gdzie przeżywała noc ducha. Do cierpień duchowych doszły inne: bratanek papieża Aleksandra VI siłą zajął posiadłość jej rodziny, mordując ojca i trzech braci Battisty. Zakonnica modliła się za oprawców.

Pozostali kanonizowani to postaci z przełomu XIX i XX wieku. Mary MacKillop (1842–1909), pierwsza święta z Australii, jest założycielką Zgromadzenia Sióstr Świętego Józefa od Najświętszego Serca. Ta opiekunka ubogich z pokorą znosiła gorycz niesprawiedliwie nałożonej na nią ekskomuniki (piszemy o tym szerzej na s. 24–25). Kanadyjski zakonnik Andre Besette (1845–1937) przez prawie 40 lat pełnił funkcję furtiana, spędzając całe dnie na przyjmowaniu gości i odwiedzaniu chorych w szpitalach i domach opieki. Przypisuje mu się tysiące uzdrowień. Hiszpanka Candida Maria de Jesus (1845–1912) i Włoszka Giulia Salzano (1846–1929) są pionierkami katolickiego szkolnictwa. Pierwsza założyła Zgromadzenie Sióstr Jezusa, ewangelizujące głównie poprzez edukację, druga Zgromadzenie Sióstr Katechetek od Najświętszego Serca.

Kanonizacje w liczbach
Kościół katolicki ma około 7 tysięcy świętych. Jan Paweł II kanonizował 482 świętych i jest absolutnym rekordzistą pod tym względem. Benedykt XVI ogłosił świętymi 34 osoby, warto jednak pamiętać, że nim poprzedni papież uruchomił kanonizacyjną machinę, w analogicznym okresie pierwszych pięciu lat pontyfikatu ogłosił tylko 5 świętych. Pierwszej kanonizacji dokonał dopiero po czterech latach pontyfikatu, podczas gdy Benedykt XVI pierwszych pięć osób kanonizował już pół roku po objęciu najwyższego urzędu w Kościele. Obecny papież beatyfikował dotąd ok. 600 osób, czyli niemal połowę liczby błogosławionych ogłoszonych w trakcie całego pontyfikatu Jana Pawła II. Wszystko wskazuje więc na to, że Benedykt XVI gorliwie realizuje wizję swojego poprzednika, polegającą na tym, by zaproponować dostępne dla każdego modele świętości.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8