Na 17 października zaplanowano w Watykanie kanonizację aż sześciorga błogosławionych. Wszyscy prowadzili życie zakonne.
Wśród sześciorga kanonizowanych znalazł się Polak, bł. Stanisław Sołtys, zwany Kazimierczykiem (1433–1489). Ten duchowny, kanonik laterański, przez całe życie był związany z kościołem Bożego Ciała w podkrakowskim Kazimierzu. Dał się poznać jako apostoł Eucharystii, gdyż w swoich kazaniach podkreślał znaczenie pełnego uczestnictwa we Mszy świętej. Cieszył się opinią dobrego spowiednika i wielkiego czciciela Matki Bożej. W okresie Wielkiego Postu większość swojego pożywienia oddawał biednym, a całe noce spędzał na modlitwie. Asceza, służba ubogim i wyczerpująca praca w parafii osłabiły organizm. Zmarł w wieku 56 lat, według przekazów – w postawie klęczącej. Zaledwie rok po śmierci opisano aż 176 cudów, które dokonały się za jego wstawiennictwem.
Podobnie odległa w czasie jest postać Włoszki Battisty Varano (1458–1524). Pochodząca z rodziny książęcej zakonnica już od wczesnego dzieciństwa praktykowała umartwienia ku czci męki i śmierci Pana Jezusa. Tak zasmakowała w pokucie, że jej życie można nazwać „wiecznym piątkiem”. Wbrew woli rodziców, wstąpiła do klasztoru klarysek w Urbino, gdzie Pan Bóg obdarzył ją łaską mistycznych wizji i czytania w ludzkich sercach, i gdzie przeżywała noc ducha. Do cierpień duchowych doszły inne: bratanek papieża Aleksandra VI siłą zajął posiadłość jej rodziny, mordując ojca i trzech braci Battisty. Zakonnica modliła się za oprawców.
Pozostali kanonizowani to postaci z przełomu XIX i XX wieku. Mary MacKillop (1842–1909), pierwsza święta z Australii, jest założycielką Zgromadzenia Sióstr Świętego Józefa od Najświętszego Serca. Ta opiekunka ubogich z pokorą znosiła gorycz niesprawiedliwie nałożonej na nią ekskomuniki (piszemy o tym szerzej na s. 24–25). Kanadyjski zakonnik Andre Besette (1845–1937) przez prawie 40 lat pełnił funkcję furtiana, spędzając całe dnie na przyjmowaniu gości i odwiedzaniu chorych w szpitalach i domach opieki. Przypisuje mu się tysiące uzdrowień. Hiszpanka Candida Maria de Jesus (1845–1912) i Włoszka Giulia Salzano (1846–1929) są pionierkami katolickiego szkolnictwa. Pierwsza założyła Zgromadzenie Sióstr Jezusa, ewangelizujące głównie poprzez edukację, druga Zgromadzenie Sióstr Katechetek od Najświętszego Serca.
Kanonizacje w liczbach
Kościół katolicki ma około 7 tysięcy świętych. Jan Paweł II kanonizował 482 świętych i jest absolutnym rekordzistą pod tym względem. Benedykt XVI ogłosił świętymi 34 osoby, warto jednak pamiętać, że nim poprzedni papież uruchomił kanonizacyjną machinę, w analogicznym okresie pierwszych pięciu lat pontyfikatu ogłosił tylko 5 świętych. Pierwszej kanonizacji dokonał dopiero po czterech latach pontyfikatu, podczas gdy Benedykt XVI pierwszych pięć osób kanonizował już pół roku po objęciu najwyższego urzędu w Kościele. Obecny papież beatyfikował dotąd ok. 600 osób, czyli niemal połowę liczby błogosławionych ogłoszonych w trakcie całego pontyfikatu Jana Pawła II. Wszystko wskazuje więc na to, że Benedykt XVI gorliwie realizuje wizję swojego poprzednika, polegającą na tym, by zaproponować dostępne dla każdego modele świętości.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.