O świetle ubóstwa, czystości i posłuszeństwa

Franciszek do osób życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego podczas pierwszych nieszporów święta Ofiarowania Pańskiego

Reklama

Zastanówmy się w jaki sposób, poprzez śluby ubóstwa, czystości i posłuszeństwa, które złożyliście, wy również możecie być niosącymi światło kobietom i mężczyznom naszych czasów – powiedział Papież Franciszek do osób życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego podczas pierwszych nieszporów święta Ofiarowania Pańskiego, które jest obchodzone w tym roku jako XXIX Światowy Dzień Życia Konsekrowanego.

Nawiązując do święta Ofiarowania Pańskiego, zwanego potocznie Matki Bożej Gromniczej, które „w kontekście liturgicznym nacechowanym symboliką światła” Papież wskazał na światło ślubów ubóstwa, czystości i posłuszeństwa, które składają siostry zakonne i zakonnicy oraz członkowie stowarzyszeń życia apostolskiego.

Ubóstwo obejmuje dzielenie się

Franciszek zaznaczył, że osoba konsekrowana, praktykując ubóstwo odrzuca „egoizm, chciwość, uzależnienie, używanie rzeczy z przemocą i w celu niesienia śmierci – a obejmuje natomiast wszystko to, co może je uwznioślać: wstrzemięźliwość, hojność, dzielenie się, solidarność”. Wskazał także na słowa św. Pawła: „Wszystko jest wasze, wy zaś Chrystusa, a Chrystus – Boga”.

Czystość źródłem miłości

„Ślubowanie czystości, z wyrzeczeniem się miłości małżeńskiej i wyborem drogi wstrzemięźliwości, potwierdza absolutny prymat miłości Boga, przyjętej niepodzielnym i oblubieńczym sercem (por. 1 Kor 7, 32-36), i wskazuje na nią jako na źródło i wzór wszelkiej innej miłości” – zaznaczył Franciszek.

Papież wskazał, że „żyjemy w świecie” w którym „oblubieniec i oblubienica na całe życie zostają zastąpieni partnerem na chwilę, a dzieci przyjmowane jako dar – tymi, których żąda się jako «prawo» lub które się eliminuje jako «uciążliwość»”.

„Jakże wspaniałym lekarstwem dla duszy jest spotkanie z siostrami zakonnymi i zakonnikami zdolnymi do takiej dojrzałej i radosnej relacji! Są oni odblaskiem miłości Boga” – podkreślił Ojciec Święty.

Posłuszeństwo na wzór Jezusa

Przykładem posłuszeństwa jest Jezus Chrystus i jego relacja z Ojcem – wskazał Franciszek, cytując encyklikę św. Jana Pawła II do osób życia konsekrowanego „Vita consacrata”. Papież wskazał, że posłuszeństwo „staje się darem i odpowiedzią miłości, proroczym znakiem dla naszego społeczeństwa, skłonnego dużo mówić, ale mało słuchać: w rodzinie, w pracy, a zwłaszcza w mediach społecznościowych”.

„Konsekrowane posłuszeństwo stanowi antidotum na taki samotny indywidualizm, promując jako alternatywę model relacji naznaczony aktywnym słuchaniem, w którym po «mówieniu» i «słuchaniu» następuje konkretne „działanie”, nawet kosztem wyrzeczenia się moich upodobań, moich planów i moich własnych preferencji” – wskazał Ojciec Święty.
 

Zachęta do adoracji

Na zakończenie Papież podkreślił, kwestię „powrotu do źródeł”, o którym wiele się dzisiaj mówi w życiu konsekrowanym. Wskazał, że nie chodzi o powrót do muzeum, ale o „powrót do Chrystusa i do Jego «tak» wypowiedzianego Ojcu”.

Franciszek podkreślił, że zanim będą spotkania przy „okrągłych stołach” – które są bardzo pożyteczne i potrzebne – najważniejsze spotkanie „dokonuje się przed Tabernakulum, podczas adoracji”. Wskazał, że „zatraciliśmy poczucie adoracji” i zachęcił do adoracji Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie. Dodał, że w ten sposób można odkryć też na nowo Założycielki i Założycieli zgromadzeń i zakonów, „jako kobiety i mężczyzn wiary”, i powtarzać z nimi, w modlitwie i ofierze z siebie: „Oto idę, (...) aby spełnić wolę Twoją, Boże” (Hbr 10, 7).

Pełny tekst papieskiego wystąpienia - poniżej

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 1

Reklama