Potyczki religijne

Czy w obojętnej religijnie Bułgarii nauka religii w szkołach będzie obowiązkowa?

Reklama

– Wiele represji administracyjnych, jak wymuszanie świeckich ślubów, pogrzebów, a nawet świeckich chrztów (!) sprawiło, że Cerkiew była postrzegana jako coś obcego i odległego od ludzi. To doprowadziło do obecnego braku wiedzy na temat prawd wiary – dodaje historyk z Sofii. Jego zdaniem, po upadku komunizmu Cerkiew straciła jeszcze bardziej w oczach społeczeństwa z powodu schizmy w latach 90. ub. wieku i później. Święty Synod podzielił się na dwa obozy. Księża z tzw. Synodu Alternatywnego w 2002 r. zostali zmuszeni przez policję do opuszczenia swoich kościołów. Sprawa otarła się o trybunał w Strasburgu, który nakazał Bułgarii wypłatę 50 tys. euro odszkodowania, ale nie zażądał zwrotu kościołów, czego domagała się „alternatywa”. – Przyczyną schizmy – mówi dr Metodiev – był sprzeciw części biskupów wobec patriarchy Maksima (twierdzili, że został wybrany w latach 70. ub. wieku pod dyktando komunistów i że współpracował ze służbą bezpieczeństwa – J.Dz.). Jego przeciwnicy chcieli przedstawić się jako antykomunistyczny ruch, który zamierza odnowić cały Kościół. Schizma była bardzo bolesna i doprowadziła do skandali wśród hierarchii kościelnej, nagłaśnianych przez media. To zrujnowało społeczny prestiż biskupów. Rzeczywiste powody schizmy nie są do końca jasne. Okazało się, że wielu biskupów z „Synodu Alternatywnego” było najbliżej władz komunistycznych w poprzednim systemie – ciągnie opowieść Metodiev.

Jezus wraca do Bułgarii?
Skąd więc to nagłe parcie do wprowadzenia obowiązkowej religii w szkołach? – Teraz Cerkiew stara się przezwyciężyć ten kompleks niższości – tłumaczy Momchil Metodiev. – W tym kontekście należy widzieć całą tę akcję. To pierwsza publiczna kampania, którą zainicjowały i prowadzą Cerkiew i Synod. To dla mnie nawet o wiele ważniejsze niż sam postulat powrotu religii – mówi bułgarski historyk. Co do samego przedmiotu religii istnieją bardzo rozbieżne opinie. – W ostatnich dniach w mediach mówiono, że około trzech czwartych Bułgarów jest przeciwnych obowiązkowemu nauczaniu przedmiotu, który Synod chce nazwać „religia – prawosławie” – relacjonuje Daniela Kalkandjieva. Ona sama jest członkiem jednej z komisji, która proponowała wprowadzenie przedmiotu „religia”, który byłby raczej zaznajomieniem z głównymi tradycjami religijnymi w Bułgarii, a nie przedmiotem konfesyjnym. Czyli byłoby to takie religioznawstwo. – Tego jednak nie akceptują ani Cerkiew, ani pozostałe wyznania – mówi Daniela.

Pomysł Świętego Synodu jest inny: prawosławni uczniowie mają mieć obowiązkowy przedmiot „religia – prawosławie”, muzułmanie „religia – islam”, katolicy – „religia – katolicyzm”. Jeśli rodzice nie życzą sobie takich zajęć, mają do wyboru „etykę”. Takie rozwiązanie wspiera prezydent Bułgarii, były komunista, a sprzeciwia się mu prawicowy minister edukacji. – To część politycznej gry, w której prezydent chce wygrać publiczne poparcie w walce z prawicowym rządem, będzie więc wspierał to, czemu sprzeciwia się prawicowy minister – tłumaczy Metodiev. – Przeciwnicy obowiązkowej religii mówią, że jest już taki fakultet do wyboru. Innego argumentu przeciw nauce religii używają nacjonaliści. Nie zgadzają się na płacenie przez państwo za studiowanie islamu przez muzułmańską mniejszość. I pokazują liczby: na obecne fakultatywne zajęcia z islamu uczęszcza 20 tys. uczniów, podczas gdy klasy „prawosławne” liczą zaledwie 3 tys. młodzieży. Nacjonaliści twierdzą, że to muzułmanie, z racji większej identyfikacji z religią, najwięcej wygrają na obowiązkowym przedmiocie.

Przypomina mi się fragment „Bałkańskich upiorów” Roberta D. Kaplana. Zakochany w Bułgarii amerykański dziennikarz wraca do niej w 1990 r. Odwiedza ponownie monastyr Rilski. Za komunistów z trzystu mnichów zostało raptem tylko dwunastu. Teraz klasztor wraca do życia. Powróciła ikona cara Borysa III, którego grobowiec usunęli komuniści. Wierni, znowu licznie tu przybywający, całowali ikonę. „Jezus Chrystus powrócił do Bułgarii”, cieszył się przewodnik Kaplana, ojciec Bonifacy. Kolejne dwadzieścia lat pokazało, że z tym powrotem sprawa jest bardziej skomplikowana.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11

Reklama