Nieprzerwanie organizuje je Ruch Komunia i Wyzwolenie.
W Rimini nad Adriatykiem trwa jubileuszowy Mityng Przyjaźni Między Narodami. To największe we Włoszech spotkanie katolików świeckich odbywa się już po raz 40. Nieprzerwanie organizuje je Ruch Komunia i Wyzwolenie.
„W ciągu lat zmieniała się tematyka spotkania i podejmowane na nim tematy, jednak zawsze staraliśmy się być blisko człowieka i problemów Kościoła w danym czasie. Dzisiejsze, bardzo zagubione i spolaryzowane społeczeństwo potrzebuje ludzi, którzy z odwagą ukażą światu swe chrześcijańskie oblicze” – podkreśla Emilia Guarnieri, która od początku uczestniczy w Mityngach, a obecnie odpowiada za ich organizację. Przypomina, że właśnie w tym duchu na tegorocznym spotkaniu wybrzmiewa kwestia uchodźców i konieczności dialogu ze światem islamu.
"Mija 800 lat od wielkiego spotkania św. Franciszka z egipskim sułtanem. Biedaczyna z Asyżu wytycza nam drogę. Kiedy trwają wyprawy krzyżowe, on pragnie dialogu i spotkania. Wraca z tej misji jeszcze bardziej przekonany, że wychodząc na spotkanie tak odmiennej kultury, trzeba zaoferować coś więcej niż prozelityzm. Musi temu towarzyszyć dialog, otwartość na wzajemną relację, ale zarazem znajomość własnej tożsamości i docenienie jej. Patrząc na dzisiejszy świat widać, jak ogromne ma to znaczenie. By dialogować trzeba samemu wiedzieć, kim się jest – mówi Radiu Watykańskiemu Emilia Guarnieri. – Na Mityngu zaprezentujemy wystawę o tym wydarzeniu, będzie spotkanie z kustoszem Ziemi Świętej i ważnymi przedstawicielami świata islamskiego. Próbujemy iść drogą wyznaczoną przez św. Franciszka, którą kontynuuje Papież Franciszek".
W czasie tegorocznego Mityngu zaplanowano 180 różnych spotkań, 25 spektakli, 20 wystaw, 35 różnych zawodów sportowych. W sumie głos zabierze ponad 620 relatorów z różnych stron świata. Spotkanie zakończy się 24 sierpnia
Opisuje swoje „duchowe poszukiwania” w wywiadzie dla„Der Sonntag”.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.