Małżeński trójkąt

Ile trwa formacja do kapłaństwa mężczyzny, który chce zostać księdzem? Dobrych parę lat. A ile przygotowanie dziewczyny i chłopaka do małżeństwa? Czasem to… jedno weekendowe spotkanie. Trochę za mało. To przekonanie towarzyszy od czterech lat ekipie „TAK na serio”.

Było wzruszające wesele wesel i pamiątkowe zdjęcia żon i mężów z różnym stażem; było małżeńskie gotowanie pod okiem ks. Pawła Krężołka, duszpasterza celebrytów, salwatorianina z parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Bielsku-Białej; były dialogi na cztery nogi z ks. Jerzym Dzierżanowskim – wieloletnim duszpasterzem rodzin i dyrektorem Diecezjalnej Fundacji Ochrony Życia w Opolu; była małżeńska opowieść Basi i Irka Mendrochów ze Skoczowa o tym, jak po 21 latach wspólnego życia i narodzinach sześciorga dzieci dbać o to, by wspólne ognisko nie tylko się żarzyło, ale płonęło jak przed laty; był i narzeczeński grill z muzyką, tańcami i winem niczym w Kanie Galilejskiej.

Nie zabrakło codziennego spotkania na Mszy św. i modlitwy za kobiety, mężczyzn, małżeństwa pragnące mieć potomstwo, za bojących się przyjąć sakrament małżeństwa, za rozwiedzionych i za małżeństwa w kryzysie. Tym, co najbardziej poruszyło pary małżeńskie, była ich modlitwa we dwoje, a właściwie we troje – bo na osobistej adoracji przed Jezusem w Najświętszym Sakramencie.

Razem na poważnie

Od 9 do 16 czerwca w bielskiej parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata w Cygańskim Lesie trwał czwarty Tydzień Modlitw za Powołanych do Małżeństwa: „TAK na serio”. Przygotowali go razem małżonkowie parafii, a także duszpasterze salwatoriańscy: ks. Paweł Radziejewski, ks. Rafał Wagner i ksiądz proboszcz Wiesław Ogórek. Sprzymierzeńców znaleźli w prezydencie Jarosławie Klimaszewskim i urzędzie miasta, który wsparł finansowo przedsięwzięcie, a także w kurii diecezjalnej – wydarzeniu patronował biskup Roman Pindel.

– Zależy nam na tym, by podkreślać, jak ważny jest sakrament małżeństwa w relacji kobiety i mężczyzny, jak istotne są słowa wypowiadanej przysięgi małżeńskiej, jak ważna w nim jest Boża obecność. To jedyny trójkąt – nie tylko dopuszczalny, ale i nadający małżeństwu sens! – mówi Anna Wilinger, żona Tomasza, która lideruje ekipie z Cygańskiego Lasu. – Po raz kolejny zachęcaliśmy więc małżonków, narzeczonych i wszystkich zainteresowanych tą problematyką do poszukiwania odpowiedzi na pytanie, co to właściwie znaczy zaprosić Pana Boga do naszego małżeństwa. Czy wewnętrznie kłóci się nam to zaproszenie Go do naszego nieidealnego, ludzkiego małżeństwa? A jak znaleźć miejsce dla Pana Boga w sferze seksu, różnych przyjemności? Skoro Pan Bóg zna nas jak nikt i chce, żebyśmy byli pewni, że chce być z nami zawsze, możemy mieć pewność, że nie ma takiej sfery życia, która by Go nie interesowała.

Ten dzień

Małżeńskie spotkania w niedzielę Zesłania Ducha Świętego rozpoczęła Msza św. z odnowieniem przysięgi małżeńskiej. – Skorzystaliśmy z formularza, który obecnie towarzyszy tej uroczystości w Kanie Galilejskiej – mówi Anna. – Nie przypuszczaliśmy, że małżonkowie przybędą tak licznie i że będzie to tak wzruszające spotkanie. Była wśród nas para, która świętowała 70-lecie związku małżeńskiego, ale byli i małżonkowie, którzy jeszcze niedawno przeżywali głęboki kryzys.

Jak na zaślubiny przystało, po Mszy św. na każdą parę i rodzinę czekał fotograf, a także… gościna przy stole! W klimacie biesiady odbyło się kolejne spotkanie – „Ugotowani razem”, które poprowadził pasjonat kulinariów ks. Paweł Krężołek SDS.

– Warsztaty zaplanowaliśmy na zewnątrz. Ulewny deszcz przed Mszą św. narobił nam niezłego zamieszania! Brodziliśmy po kostki w wodzie, obawiając się, czy ktokolwiek przyjdzie na spotkanie. Na szczęście nie zawiedliśmy się – uśmiecha się Joanna Góra z grona organizatorów. – Po Mszy św. ks. Paweł zaprosił nas do przygotowania menu, w którym każdy składnik miał znaczenie. Ksiądz mówił nam z dużą dawką dobrego humoru o jego wpływie na organizm, na nasze zdrowie i… relacje małżeńskie.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8