Za, przeciw... a może: po co?

Póki każdy z nas nie zacznie używać własnego sumienia i myśleć zamiast bezkrytycznie podczepiać się pod ten czy inny tłum nic się w naszej rzeczywistości nie zmieni. Ale zmienić się może.

Dzisiejszy komentarz pojawia się nieco później niż zwykle - czekałam na zapowiadany dokument społeczny Episkopatu Polski. Abp Skworc zapowiadając go mówił, że nie spodoba się żadnemu z politycznych stronnictw. Istotnie, dostaliśmy ważny tekst, który wszystkich wzywa do nawrócenia i wysiłku działania dla wspólnego dobra.

Dokument jest gęsty od treści, zachęcam do przeczytania w całości. Czy będzie miał znaczenie dla naszego życia społecznego, czy faktycznie wpłynie na zmianę postępowania polityków? Niestety, nie mam w tej kwestii złudzeń. Oczyma wyobraźni już widzę, jak wyjmują z dokumentu cytaty pasujące do własnych poglądów i uderzające w przeciwników, całkowicie pomijając to, co im nie pasuje. Politycy żadnej opcji nie zmienią nic w swoim postępowaniu tak długo, jak długo będzie się im to politycznie opłacało. Proste? Proste. Czy nic nie możemy zrobić? Owszem, możemy.

Trzeba nawrócenie zacząć od siebie. Polecam lekturę dokumentu i potraktowanie go jak rachunek sumienia dla siebie, nie dla innych. Co mogę zmienić w swoim działaniu? Przed nami rok podwójnie wyborczy. Spróbujmy nie dać się wkręcić w kampanię opartą na haśle: "musimy ICH pokonać, bo musimy przed NIMI obronić Polskę". Pod słowo "ich" można podstawić dowolne ugrupowanie. Pytajmy o to, jaki jest bilans władzy i jak planowane działania mają się do dobra rzeczywiście wspólnego. Pytajmy o roztropność, sprawiedliwość, umiarkowanie i męstwo. Pytajmy o zdolność przewidywania i uczciwość. Szukajmy większego dobra zamiast tak popularnego od lat głosowania na mniejsze zło. Zło zawsze złem pozostanie.

Papież Franciszek odwiedził dziś rzymski Kapitol. Przemówił do polityków, powiedział też kilka prostych zdań do mieszkańców Rzymu. Poprosił o wzajemną troskę, bliskość i poszanowanie. Tylko tyle i zarazem aż tyle.

Póki każdy z nas nie zacznie używać własnego sumienia i myśleć, zamiast bezkrytycznie podczepiać się pod ten czy inny tłum nic się w naszej rzeczywistości nie zmieni. Ale zmienić się może. I od nas to zależy.

Nie wiesz, od czego zacząć? Zacznij od modlitwy. Bóg poprowadzi.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • Hammurabi
  26.03.2019 17:04
  A co w tym dziwnego ? przy tak wielkiej rozpiętościach pomiędzy bieda a bogactwem MUSI dojść do polaryzacji poglądów , wiele razy kościół usiłował ta sprawę załatwić "duchowo " i dostawał po głowie . Francja , Hiszpania , Rosja ostatnio Polska … Droga Pani , marksizm .

  A sumienie ? sumienie kształtuje się nie tylko we wnętrzu człowieka ale i we wspólnocie ok ? to siła WIĘKSZA niż to co się dzieje we wnętrzu człowieka , rzeczywistość wspólnoty jest bardziej boska niż indywidualna { J. Maritain ] jak będziemy apelować jedynie o to co we wnętrzu człowieka to nawet gdyby to było skutecznie jest jedynie cząstką sumienia społecznego . Podsłuchana rozmowa w restauracji … ksiądz i biesiadnicy we wspólnocie ludzi zamożnych naigrawali się z pracownicy której miesięczne zarobi przy kasie były mniejsze niż garnitur jednego z biesiadników , czy to jedyny przykład ? po co więcej …

  to klęska , tak , tak klęska nauki społecznej kościoła , nieskuteczność . Zresztą co tam ja … Jan Paweł II powiedział ,że są w tej nauce [ marksizm ] ziarna prawdy , za swej strony powiem ,że w jakiejś tam części to jest plagiat … Biblii . Słowa komuna , komunia nie wymyślili komuniści .
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9