Nuncjusz w trosce o pokój w Nikaragui

Z udziałem nuncjusza apostolskiego w Nikaragui, abp Waldemara Sommertaga, wznowiono wczoraj (20 marca) negocjacje pomiędzy rządem Daniela Ortegi a opozycyjnym Przymierzem Obywatelskim.

Jak relacjonuje agencja Fides w komunikacie po zakończeniu sesji poinformowano, że strona rządowa zobowiązała się uwolnić w terminie do 90 dni wszystkie osoby aresztowane w manifestacjach po 18 kwietnia 2018 r. oraz innych więźniów politycznych reprezentujących opozycję lub wspólnotę międzynarodową. Decyzja została podjęta, aby przezwyciężyć impas, jaki powstał w ostatnich dniach oraz podjąć kolejne kroki w procesie dialogu.

Inny uczestnik negocjacji, sekretarz generalny Organizacji Państw Amerykańskich, Luis Almagro skierował formalne żądanie uwolnienia ponad 700 nikaraguańskich więźniów politycznych. Doprowadził także do podjęcia przez rząd decyzji o natychmiastowym rozpoczęciu dwustronnych rozmów na temat reformy systemu wyborczego. Podczas sesji osiągnięto także porozumienie w sprawie wznowienia działań według przyjętej wcześniej „mapy drogowej” zawierającej kolejne cztery punkty. Podjęto decyzję o zaproszeniu do współpracy przy stole rozmów Czerwony Krzyż, w celu skonkretyzowania sposobu uwolnienia więźniów.

Arcybiskup Managui, kard. Leopoldo Brenes wyraził poparcie dla uczestnictwa nuncjusza w rozmowach z rządem. Zauważył, że „spełnia on bardzo ważną rolę ponieważ zaznaczył, że należy utrzymywać otwarte drzwi dialogu z rządem i myślę, że właśnie to czyni”. Pełni rolę świadka towarzyszącego procesowi negocjacji.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| NIKARAGUA

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9