Policja w Nikaragui zatrzymała w sobotę kolejnych czterech księży; łącznie w ciągu ostatnich trzech dni do aresztów trafiło 12 duchownych - podała agencja Reutera, wpisując to w kampanię prezydenta Daniela Ortegi przeciwko Kościołowi katolickiemu.
Ortega, który rządzi środkowoamerykańskim krajem od 2007 roku, zwalcza Kościół i przeciwników politycznych. W sierpniu 2022 roku na 26 lat więzienia skazano biskupa Rolando Alvareza, zaciekłego krytyka Ortegi.
Według źródeł i lokalnych mediów czterej księża zostali w sobotę rano zabrani ze swoich domów. Wszyscy pełnią posługę w archidiecezji Managui, stolicy kraju.
Wśród zatrzymanych są dwaj księżą - Mikel Monterrey i Raul Zamora - którzy w 2018 roku otworzyli drzwi swojej parafii przed studentami z dwóch uniwersytetów atakowanych przez siły rządowe w ramach tłumienia protestów.
Od czasu tych protestów Ortega oskarżał księży o przygotowywanie zamachu stanu. Biskupi apelowali natomiast do prezydenta o sprawiedliwość dla kilkuset osób zabitych wówczas przez siły porządkowe oraz o rozpisanie przyspieszonych wyborów.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.