Dzisiaj w Münster rozpoczął się 101. już Zjazd Katolików (Katholikentag), organizowany od 1848 roku przez katolików świeckich w Niemczech. Myślą przewodnią tegorocznego zjazdu jest hasło „Szukaj pokoju”.
„Pokój nie jest banalnym codziennym tematem, ale trzeba o niego zabiegać stale i z całą powagą” - powiedział w rozmowie z katolicką agencją KANN bp Felix Genn. Jako ordynariusz Münster jest on współgospodarzem rozpoczynającego się dzisiaj w tym mieście 101. już Zjazdu Katolików (Katholikentag), organizowanego od 1848 roku przez katolików świeckich w Niemczech. Myślą przewodnią tegorocznego zjazdu jest hasło „Szukaj pokoju”.
Do westfalskiego Münster przyjedzie ponad 50 tys. uczestników, którzy wezmą udział w różnych debatach, warsztatach, koncertach i nabożeństwach. Organizatorzy przewidzieli w sumie ponad 1000 wydarzeń. W ten sposób tegoroczny Katholikentag będzie największym zjazdem w swojej historii. Zainteresowani mogą na nim porozmawiać na setki tematów związanych z życiem Kościoła i społeczeństwa, spotkać biskupów z różnych zakątków świata, wziąć udział w prawosławnej liturgii, w charyzmatycznym uwielbieniu czy w kręgach biblijnych.
W centrum uwagi mediów są debaty polityczne związane z hasłem przewodnim zjazdu. W panelach dyskusyjnych udział weźmie aż 9 członków niemieckiego rządu, w tym również kanclerz Angela Merkel.
Organizator zjazdu Komitet Centralny Katolików Niemieckich zabiega o aktywny udział świeckich w życiu Kościoła. Miejscowy ordynariusz bp Genn powiedział, że „życzy sobie żywych wspólnot parafialnych”. Niestety, jego zdaniem, u wielu ludzi wciąż widać mentalność osób dających się chętnie obsłużyć.
Podczas Katholikentagu w Münster przewidziane są też polskie akcenty, wśród nich m.in. debata z udziałem prof. Ireny Lipowicz o kryzysie europejskiej tożsamości a także Eucharystia sprawowana przez wrocławskiego biskupa pomocniczego Andrzeja Siemieniewskiego.
W diecezjach i parafiach na całym świecie jest ogromne zainteresowanie Jubileuszem - uważa
Było to jedno z pierwszych zadań, które postawił sobie Karol Wojtyła po przybyciu do Watykanu.
MEN stoi na stanowisku, że postanowienie TK nie wywołuje skutków prawnych.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.