„Od Chiary Lubich światło dla rodziny” to tytuł międzynarodowego spotkania w Loppiano koło Florencji.
To jedna z wielu inicjatyw o tematyce rodzinnej, zorganizowanych na całym świecie w dziewiątą rocznicę śmierci założycielki ruchu Focolari. Zmarła ona 14 marca 2008 r. w Rocca di Papa pod Rzymem, mając 88 lat. Od dwóch lat trwa jej proces beatyfikacyjny.
Na spotkanie w Loppiano przybyło około tysiąca rodzin – rodzice z dziećmi i dziadkowie – z 50 krajów świata, wśród nich Maria i Raimondo Scotto – ona psycholog, on lekarz – zaangażowani w gałąź ruchu Focolari „Nowe Rodziny” („Famiglie Nuove”). Są małżeństwem od 40 lat i mają troje dzieci. Rodzinną gałąź istniejącego już od czasów drugiej wojny światowej ruchu Focolari Chiara Lubich utworzyła dokładnie pół wieku temu, w 1967 r.
„W roku 1967 Chiara, właśnie dlatego, że widziała, jak bardzo zagrożona jest rodzina, poczuła w sercu silne pragnienie, abyśmy my, małżonkowie uformowani w ruchu Focolari, wzięli na siebie ze szczególną troską odpowiedzialność za wszystkie rodziny świata. Mówiła: «Kładę na wasze barki najbardziej udręczoną, najbardziej cierpiącą część ludzkości: separacje, rozstania, dzieci porzucone na lata w sierocińcach, konsumpcjonizm, wdowieństwo». Chiara Lubich dała nam od samego początku piękną intuicję sztuki kochania, bo tylko kochając można uzdrawiać tkankę rodzinną, kłaść kres kryzysom i zapobiegać im” – powiedziała Radiu Watykańskiemu Maria Scotto.
Rodzinna gałąź ruchu Focolari już od szeregu lat prowadzi kursy celem pomocy rodzinom zagrożonym rozbiciem. Jedność wielu z nich udało się uratować. Innym polem działania jest praca z młodzieżą, uwzględniająca aktualne problemy, takie jak szerzona ideologia gender. Ruch Focolari przygotowuje też specjalne programy szkolne na temat miłości i rodziny.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Kościele katolickim na świecie.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Życzenia bożonarodzeniowe przewodniczącego polskiego episkopatu.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.