Do symboliki mostów nawiązuje przesłanie Benedykta XVI do uczestników „Genfest”, czyli święta młodzieży związanej z ruchem Focolari. W zorganizowanym w Budapeszcie spotkaniu bierze udział 12 tys. młodych.
„Mosty na Dunaju łączące dawne osady Budy i Pesztu oraz prowadzące do ich połączenia zostały zburzone w czasie drugiej wojny światowej. Ale na popiołach tego okrutnego konfliktu wzrastała determinacja do budowania pokoju na trwałych fundamentach, determinacja, która była inspiracją stojącą za powstaniem ruchu Focolari. Mosty przez Dunaj zostały odbudowane, a międzynarodowa wspólnota postawiła sobie za cel, by raz na zawsze wyeliminować wszystko to, co mogłoby prowadzić do kolejnego konfliktu” – czytamy w przesłaniu.
Ojciec Święty wspomina ponadto ogromne cierpienia Budapesztu w czasie powojennych rządów totalitarnych, a później, po zakończeniu okresu zimnej wojny, nowe możliwości budowania wolności i braterstwa. Wyraża też nadzieję, że to piękne miasto będzie dla obecnych na spotkaniu młodych znakiem nadziei, inspirując ich do otwierania się na ludzi wywodzących się z innych kultur.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.