Szkołą życia” nazwał Franciszek włoskie miasteczko Loppiano w Toskanii, gdzie 50 lat temu powstał główny ośrodek Ruchu Focolari.
Właśnie półwiecze tego „formacyjnego bastionu” założonego przez Chiarę Lubich stało się dla Papieża okazją, by wystosować przesłanie wideo do uczestników jubileuszowych uroczystości. Warto dodać, że Loppiano zamieszkuje blisko tysiąc fokolarynów z 70 krajów świata, starając się wcielić w życie ideał chrześcijańskiego współistnienia w różnorodności kultur. Znaczna część tej wspólnoty przeżywa tam okres formacji, także intelektualnej i zawodowej, stąd papieskie nawiązanie w przesłaniu do „szkoły życia”:
„Tak, jest to miasto-szkoła życia, by przywrócić nadzieję światu, by dawać świadectwo, że Ewangelia jest naprawdę zaczynem i solą nowej cywilizacji miłości. Ale właśnie dlatego, czerpiąc z żywotnych soków duchowych Ewangelii, warto obmyślić i wypróbować tę nową kulturę na wszystkich polach życia społecznego: od rodziny po politykę i gospodarkę. To znaczy kulturę relacji – mówił Papież. - Początkiem mądrości jest szczere pragnienie kształcenia, a troska o kształcenie to miłość. Nie przypadkiem Loppiano jest od kilku lat siedzibą Instytutu Uniwersyteckiego Sophia założonego przez Stolicę Apostolską. Zachodzi bowiem wielka potrzeba, by młodzi, mężczyźni i kobiety, oprócz odpowiedniego przygotowania w różnych dziedzinach byli jednocześnie przesiąknięci mądrością pochodzącą z Bożej miłości. Drodzy przyjaciele, z serca życzę Loppiano i wam wszystkim, byście zawsze patrzyli do przodu, a patrząc do przodu celowali wzwyż z ufnością, odwagą i wyobraźnią. Żadnej przeciętności!”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).