Wspólnota Ruchu Focolari wspominała swoją założycielkę – Chiarę Lubich, charyzmatyczną postać znaną z niestrudzonego działania na rzecz jedności.
W Poznaniu, w bliskości 5. rocznicy jej śmierci, sprawowano w kościele oo. franciszkanów Mszę św. w jej intencji, po której odbyło się spotkanie zorganizowane przez poznańskie Focolari. W czasie spotkania w podziemiach klasztoru oo. franciszkanów przy pl. Bernardyńskim, otwartego dla wszystkich, przybliżano duchowość jedności.
„Duchowość to sposób, w jaki staramy się realizować ideał życia chrześcijańskiego, czyli inaczej życie Ewangelią” – zauważył ks. Krzysztof Skowroński, proboszcz parafii pw. św. Stanisława Kostki na poznańskich Winiarach związany z Ruchem Focolari podkreślając, że duchowość Focolari jest wspólnotowa. „Tym coś więcej, co przynosi Ruch dzięki duchowości wspólnotowej jest wizja i praktyka komunii, życia eklezjalnego przeżywanego jako ciała mistycznego, którym jest wzajemność osobistego daru i dążenie do stawania się jedno” – tłumaczył kapłan.
Jak wyjaśnia w rozmowie z KAI Sylwia Machej z poznańskiej wspólnoty, charyzmatem Focolari jest budowanie jedności poprzez zanoszenie miłości Boga w środowiska, do których członkowie Ruchu są posłani i w których pracują. „Nasza założycielka, Chiara, miała wszystkich w sercu, wszystko ją interesowało. Staramy się ją naśladować i dlatego nikt nie jest nam daleki i obcy” – dodaje focolarina.
Podczas spotkania mówiono m.in. o tym, jak charyzmat wspólnoty pomaga jej w dialogu z innymi ruchami katolickimi. Przybliżono też inicjatywę, którą były wspólne Msza św. i nabożeństwo Drogi Krzyżowej sprawowane w Poznaniu, w poprzedni piątek, w intencji chrześcijan prześladowanych w Syrii. Chiara Lubich (1920-2008), założycielka Ruchu Focolari, jest m.in. laureatką nagrody UNESCO za wychowanie dla pokoju oraz doktorem honoris causa dziewięciu uniwersytetów w różnych krajach świata, wśród nich Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Kiedy podczas II wojny światowej odkryła, że Bóg jest Miłością, jej odwzajemnienie stało się sensem jej życia. W 1943 r. Chiara poświęciła życie Bogu, a wkrótce potem z kilkoma przyjaciółkami rozpoczęła we włoskim Trydencie doświadczenie życia opartego na Ewangelii. Dało ono początek Ruchowi Focolari (od włoskiego słowa ogień − il fuoco). Ruch zaaprobował w 1962 r., pod oficjalną nazwą Dzieło Maryi, papież Jan XXIII, a w 1990 r. Jan Paweł II zatwierdził jego Statuty.
Obecnie Dzieło Maryi ma na całym świecie ponad 2 mln członków w 190 krajach na wszystkich kontynentach. Podstawowymi formami formacji i apostolatu w Ruchu są spotkania otwarte, podczas których prezentuje się i pogłębia duchowość jedności; spotkania „Słowa Życia” będące okazją do przedstawienia Słowa Bożego popartego świadectwami życia Ewangelią; spotkania i kongresy dla osób, które łączy kontekst społeczny i zawodowy czy doroczne, kilkudniowe rekolekcje dla wszystkich członków i osób zainteresowanych. W Polsce z Ruchem Focolari związanych jest obecnie ok. 5 tys. osób. Wspólnoty Focolari składające się z konsekrowanych obecne są, oprócz Poznania, także w Lublinie, Krakowie, Katowicach, Warszawie i w Trzciance na Mazowszu, gdzie znajduje się tzw. Mariapoli Fiore (miasteczko). Prężne grupy osób żyjących duchowością Focolari działają również we Wrocławiu, Rzeszowie i w Gdańsku. Do poznańskiej wspólnoty Ruchu Focolari, która ma dom przy ul. Zielonej, należą cztery kobiety – focolariny, szczególnie poświęcone Bogu i mieszkające razem oraz z grupa rodzin i osób samotnych, które uczestniczą w organizowanych przez Ruch spotkaniach.
Zawiera wyraźne stwierdzenie, że istnieją tylko dwie płcie: męska i żeńska.
Na chwilę obecną nie wiadomo, czy dokonano również aresztowań.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.