Czym żył Kościół w mijającym roku? Zobacz listę najważniejszych wydarzeń.
WRZESIEŃ
Kazachstan. Ks. Władysław Bukowiński - Apostoł Kazachstanu i więzień sowieckich łagrów - został ogłoszony 11 września błogosławionym. Dokonał tego legat papieski, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, kard. Angelo Amato podczas Mszy św. w katedrze Matki Bożej Fatimskiej Matki Wszystkich Narodów w Karagandzie. Była to pierwsza w historii beatyfikacja w Kazachstanie.
Rwanda. Aktem zawierzenia Bożemu Miłosierdziu zakończył się III Kongres Miłosierdzia Bożego dla Afryki i Madagaskaru w Kabuga. W dniach 9-15 września wzięło w nim udział 565 uczestników, 3 kardynałów i 18 biskupów. Europę reprezentował abp. Henryk Hoser, ordynariusz warszawsko-praski i wieloletni misjonarz w Rwandzie. Hasłem przebiegającego pod znakiem modlitwy, medytacji i odnowy duchowej kongresu były słowa: „Miłosierdzie Boże - źródło nadziei na nową ewangelizację w Afryce”.
Włochy. Franciszek uczestniczył 20 września w Światowym Dniu Modlitwy o Pokój pod hasłem: „Pragnienie pokoju. Religie i kultury w dialogu”. Spotkanie odbywało się w dniach 18-20 września w Asyżu, a jego organizatorami byli: rzymska Wspólnota św. Idziego, franciszkanie oraz diecezja Asyżu. Uczestniczyło w nim ok. 500 przywódców religijnych i polityków z całego świata, a także 25 uchodźców. "Niestrudzenie będziemy powtarzali, że imię Boga nigdy nie może usprawiedliwiać przemocy. Tylko pokój jest święty, a nie wojna!" - powiedział Franciszek w swym przesłaniu i przestrzegł przed "pogaństwem obojętności".
Synodalność to podstawowy wymiar Kościoła, dany do kultywowania i rozwijania stylu życia.
Rola Konferencji Episkopatu jest służebna wobec Ewangelii, wspólnoty Kościoła...