Broszury pozwolą zrozumieć polską duszę

W Domu Arcybiskupów Krakowskich zaprezentowano wydawnictwa przygotowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych na Światowe Dni Młodzieży.

- Cieszę się, że dzięki tym broszurom Polskę, w tym jej przeszłość, poznają ci, którzy do nas przyjadą. Mam nadzieję, że znajdą czas na ich przeczytanie. Być może po powrocie do domu opowiedzą rodzinie i przyjaciołom o tym, czego się z nich dowiedzieli - powiedział 13 marca podczas prezentacji książek kard. Stanisław Dziwisz.

W półmilionowym nakładzie, w 9. wersjach językowych - polskiej, angielskiej, rosyjskiej, ukraińskiej, hiszpańskiej, włoskiej, portugalskiej, niemieckiej i francuskiej - opublikowano ponad 100-stronicową broszurę o historii Polski. Autorami publikacji "1050 lat. Przewodnik po historii Polski 966-2016" wydanej we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej są dr Łukasz Kamiński, prezes IPN, i dr Maciej Korkuć z krakowskiego oddziału IPN. Teksty wstępne napisali zaś prezydent Andrzej Duda i kard. Dziwisz. W książce w syntetyczny sposób przedstawiono dzieje Polski, ze szczególnym uwzględnieniem okresu II wojny światowej.

- Dużo miejsca poświęciliśmy historii Polski, wychodząc z założenia, że ona najbardziej determinuje naszą dzisiejszą tożsamość, poza tym tyczą się jej pewne negatywne stereotypy o naszej przeszłości, które warto sprostować, przypominając przy okazji o zapomnianych epizodach z dziejów najnowszych - stwierdził dr Kamiński.

Druga publikacja - "Ambasador polskości" - jest przeznaczona dla gospodarzy, którzy będą gościli pielgrzymów. Zawiera podstawowe informacje o historii Polski, jej kulturze i obyczajach.

"Przed Tobą niezwykły zaszczyt, a zarazem przygoda. Przez kilka dni będziesz reprezentował Polskę wobec gości naszego kraju. Zapamiętają oni nasz kraj takim, jakim Ty go pokażesz, a Twoi bliscy będą dla nich przykładem, jak żyją rodziny chrześcijańskie w Polsce" - napisali wydawcy "Ambasadora polskości".

Broszury pozwolą zrozumieć polską duszę   Bogdan Gancarz /Foto Gość "Przewodnik po historii Polski 966-20116" dotrze w 9 wersjach językowych do wszystkich pielgrzymów ŚDM Wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak wyjaśniał powody wydania obu publikacji. - Sam uczestniczyłem niegdyś w Światowych Dniach Młodzieży, wiem, jaka jest atmosfera tego wydarzenia, wiem, w jaki sposób młodzi ludzie wyrabiają sobie opinię o danym kraju. Dlatego wydanie tych publikacji wydało mi się niepowtarzalną szansą na dotarcie z wiedzą o Polsce do młodych, którzy przyjadą do Krakowa - powiedział wiceminister.

- Wiele z tych osób będzie w przyszłości należało do elit swoich krajów; będą profesorami, kapłanami, nauczycielami, dziennikarzami, przedsiębiorcami. Warto więc w taką młodzież inwestować, warto pokazywać jej prawdziwe oblicze Polski, prostować krążące o niej fałszywe opinie. Oni bowiem będą kształtować kiedyś oblicze swoich krajów. Te publikacje pozwalają zrozumieć polską duszę - dodał minister Dziedziczak.

Publikacje będą rozpowszechniane we wszystkich diecezjach oraz w parafiach archidiecezji krakowskiej. "Przewodnik po historii Polski" będzie rozdawany również w innych miejscach, które odwiedzą pielgrzymi ŚDM, m.in. w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau i Muzeum - Domu Rodzinnym Jana Pawła II w Wadowicach.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9