Hiszpania: mniej uczniów wybiera religię

W szkołach państwowych na katechezę uczęszcza tylko 53 proc. uczniów.

Lekcję religii w bieżącym roku wybrało w hiszpańskich szkołach 63% uczniów. Choć w porównaniu do roku poprzedniego obserwuje się spadek, to „nie jest on znaczący, jeśli wziąć pod uwagę trudności, jakie napotyka lekcja religii” – podkreśla episkopat Hiszpanii.

W bieżącym roku szkolnym na blisko 6 mln uczniów ponad 3,5 mln wybrało lekcję religii. W szkołach państwowych uczęszcza na nią 53 proc. uczniów, w szkołach prowadzonych przez Kościół katolicki – 97 proc., natomiast w szkołach inicjatywy społecznej – 60 proc. Najwięcej dzieci chodzi na katechezę w przedszkolu i szkole podstawowej, począwszy od gimnazjum liczba ta stopniowo się zmniejsza. Choć w porównaniu z ubiegłym rokiem obserwuje się niewielki spadek, to wciąż na przedmiot ten uczęszcza 63 proc. uczniów.

Wśród trudności, z jakimi boryka się lekcja religii, hiszpańscy biskupi wskazują m. in. na następujące: na sekularyzację społeczeństwa, która „cenzuruje religijny wymiar osoby ludzkiej” i „narzuca milczenie o Bogu jako normę”; na pozbawianie rodziców prawa do wychowania dzieci według własnych przekonań religijnych oraz narzucanie przez państwo własnej wizji świata i człowieka. Zdaniem biskupów ograniczanie tych podstawowych praw, gwarantowanych przez Konstytucję, prowadzi do „osłabienia demokracji”.

Biskupi dziękują rodzicom za wybranie lekcji religii dla swoich dzieci i zachęcają, aby byli czujni i bronili swoich praw. Dziękują też katechetom za integralną formację uczniów. Ich praca, szczególnie w szkołach państwowych, często napotyka na poważne trudności administracyjne bądź ideologiczne. 

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8