Niemal każdego dnia do sanktuarium przybywają tysiące młodych, by zawierzyć Maryi nie tylko czas egzaminów, ale także swoją przyszłość.
Tegoroczne pielgrzymowanie maturzystów na Jasną Górę rozpoczęło się już na dobre. Niemal każdego dnia do sanktuarium przybywają tysiące młodych, by zawierzyć Maryi nie tylko czas egzaminów, ale także swoją przyszłość. Pielgrzymki są również przygotowaniem do Światowych Dni Młodzieży w lipcu, jak też czasem dziękczynienia za chrzest Polski.
„Włączamy się w tę świętą tradycję Polaków – mówią uczniowie i podkreślają wagę wspólnej modlitwy w tym miejscu – Oprócz modlitwy o maturę to jest takie umocnienie w wierze. Przyjeżdżamy do Częstochowy, która jest świątynią Polski. Przede wszystkim chcieliśmy prosić Matkę Bożą, żeby ta Jej opieka towarzyszyła nam przez całe dorosłe życie, które jest niezwykle trudne”.
W kontekście 1050. rocznicy Chrztu Polski i zbliżających się Światowych Dni Młodzieży maturzyści apelują o wiarę w Boże Miłosierdzie: „Nigdy nie można się poddawać i wątpić w Boże Miłosierdzie, bo to jest coś najpiękniejszego, co człowiek może otrzymać. Ja bym zacytował pewnego piosenkarza, który powiedział, że Polska bez Boga to ludzie bez sumień. Tak, naprawdę. I apel jest, by młodzi ludzie zauważyli, że bez Boga daleko nie zajdą”.
Modlitwie młodych tradycyjnie towarzyszą biskupi i wychowawcy. Niektórzy maturzyści otrzymują specjalne pamiątki ze swojej pielgrzymki. Dziś modlący się uczniowie z diecezji włocławskiej wyjeżdżają z różańcami, które są dla nich nie tylko darem, ale i zadaniem.
W ubiegłym roku przybył na Jasną Górę co drugi maturzysta.