- Dla nas, pokolenia młodych księży we Francji, Polska to Jan Paweł II. Jesteście dla nas wzorem obrony najważniejszych wartości chrześcijańskich, zwłaszcza życia i rodziny, także dziś - mówił ks. Pierre-Hervé Grosjean podczas spotkań w diecezji bielsko-żywieckiej.
Nasz kraj jest mu bliski od spotkania z Janem Pawłem II podczas Światowych Dni Młodzieży w Paryżu w 1997 roku. 37-letni francuski kapłan do Polski przyleciał po raz pierwszy w życiu na zaproszenie cieszyńskiej Wspólnoty Mężczyzn w Modlitwie "Nikodem".
Wyświęcony w 2004 r. ks. Grosjean samodzielnie kieruje 17-tysięczną parafią pod Paryżem. Specjalizuje się także w etyce politycznej oraz bioetyce. Kilka lat temu stworzył słynny we Francji internetowy PadreBlog, gdzie na bieżąco komentuje aktualne wydarzenia z punktu widzenia Kościoła katolickiego.
Gościł często w mediach francuskich, uczestnicząc w dyskusjach na temat m.in. małżeństwa par homoseksualnych czy gender.
Jest jednym z najchętniej słuchanych przez francuską młodzież księży. Nie mówi im o rzeczach łatwych. Mocno trzyma się Ewangelii i nauczania Kościoła. Młodzi cenią go zwłaszcza za to, w jaki sposób potrafi przedstawić im naukę Kościoła na temat seksualności człowieka, budowania relacji uczuciowych i przygotowania się do małżeństwa.
Urszula Rogólska /Foto Gość
O swoim wielkim szacunku dla Polaków i wdzięczności za Jana Pawła II mówił ks. Pierre-Hervé Grosjean podczas spotkania z wychowawcami w Dzięgielowie
Ks. Grosjean jest autorem bardzo popularnych wśród francuskich młodych konferencji o przygotowaniu do małżeństwa "Kochać w prawdzie". Taki sam tytuł nosi (wydana również w Polsce) jego książka, będąca zapisem tej konferencji.
W Polsce ks. Grosjean spotkał się z rodzicami i wychowawcami w Dzięgielowie koło Cieszyna, a z młodzieżą szkół ponadgimnazjalnych w cieszyńskim Katolickim Liceum im. św. Melchiora Grodzieckiego, w IV LO im. KEN w Bielsku-Białej i Zespole Szkół Salezjańskich w Oświęcimiu.
Przed przyjazdem francuskiego księdza cieszyniacy przygotowali klip promujący tematykę spotkania. Wystąpili w nim: Martyna Kamińska, licealistka z LO im. M. Kopernika w Cieszynie, i Dawid Sikora, uczeń Technikum Samochodowego w Bielsku-Białej. Na zakończenie filmiku pojawia się napis, który przekazuje to, co najważniejsze: "Jesteś stworzony/a, aby przeżyć miłość prawdziwą, a nie taką z drugiej ręki".
Historię powstania klipu i świadectwo młodych aktorów, którzy przed realizacją filmu poznali treść książki "Kochać w prawdzie", można przeczytać w papierowym "Gościu" bielsko-żywieckim nr 41 w tekście: "Pierniki kosmitów". Sam filmik można zobaczyć TUTAJ.
Urszula Rogólska /Foto Gość
Jak mówił ks. Pierre-Hervé Grosjean, stereotypowo Kościół kojarzy sie młodym z listą zakazów w temacie seksualności
W czasie spotkań z młodzieżą ks. Grosjean mówił m.in. o tym, dlaczego warto dochować czystości i stać się najpiękniejszym prezentem dla osoby wybranej na całe życie w małżeństwie.
Martyna i Dawid podkreślają, że mocno trafiły do nich słowa księdza: "nie za wcześnie, nie za szybko, nie za blisko": – Nawet pocałunek traci na wartości, jeśli wcześniej nim obdarowywaliśmy na prawo i lewo, nie mówiąc już o oddaniu swojego ciała. I kiedy wreszcie w naszym życiu pojawia się ta wyjątkowa osoba, już nie bardzo mamy jej co ofiarować. Dlatego tak ważne jest, żeby gesty naszego ciała były też gestami naszego serca - mówią młodzi.
Książkę „Kochać w prawdzie”, można zamówić, kontaktując się ze wspólnotą "Nikodem": wmm.nikodem@gmail.com. Dochód z praw autorskich ks. Grosjean przekazuje na pomoc dzieciom w Manili na Filipinach, wśród których pracuje jego kolega rocznikowy.
Rozmowa z ks. Pierre-Hervé Grosjeanem:
Z jakim przesłaniem przyjechał Ksiądz do Polski?
Przyjechałem z ogromnym uznaniem dla waszego narodu za heroiczny opór, jaki stawiliście komunizmowi. Zawsze bardzo mnie poruszało świadectwo ks. Jerzego Popiełuszki. Francji często brakowało odwagi w czasach dyktatury komunistycznej w Europie. Tymczasem ta właśnie Europa wiele zawdzięcza wam - polskiej wierze i wierności Chrystusowi. Dziękuję wam za wasze cenne świadectwo i bardzo liczę, że wciąż będziecie dla nas wzorem kraju, który broni wartości chrześcijańskich, zwłaszcza życia i rodziny.
Przyjeżdżam do was także z wdzięcznością za dar Jana Pawła II. Dla nas, pokolenia młodych księży we Francji, Polska to Jan Paweł II. Cały Kościół bardzo dużo mu zawdzięcza, szczególnie jeśli chodzi o naukę miłości. Jan Paweł II pokazał nam w fascynujący sposób, że nauka, która często bywa odbierana jako obciążenie, ciężki bagaż do dźwigania, jest tak naprawdę Dobrą Nowiną, prowadząca do pełni szczęścia! Ten papież był prawdziwym ojcem dla młodzieży. Z jednej strony - wymagający, a z drugiej - bardzo jej życzliwy. Wymagał, a jednocześnie towarzyszył młodym. To jest właśnie ojciec - ten, który wierzy, że jego dziecko może dać z siebie to, co najlepsze.
Ponad 212 tys. podpisów pod projektem zostało złożonych w Sejmie 20 grudnia.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.