– Czasem wystarczy pomyśleć o męce Jezusa dwie, trzy minuty dziennie. Niby niedużo, a jednak jak trudno to zrobić – mówi o. Zbigniew.
Łatwo rozpoznać pasjonistę. Na habicie na wysokości serca ma umieszczone białe serce, nad nim krzyż na czarnym tle, w serce wypisane słowa „Jesu XPI Passio” z trzema gwoździami. – Uczestniczymy w radościach i nadziejach ludzkości idącej do Boga, a świadomi, że męka Chrystusa trwa nadal na ziemi, aż do Jego ponownego przyjścia w chwale, pragniemy dzielić z ludźmi ich troski, wspierać ich i łagodzić ich cierpienia mocą krzyża, który jest mądrością Bożą – mówi o. Zbigniew Pisiałek CP.
Nieustanna żałoba
Założycielem zgromadzenia pasjonistów jest Paweł Franciszek Danei, który przyjął imię Paweł od Krzyża. Urodził się 3 stycznia 1694 r. w Ovadzie, włoskim miasteczku niedaleko Aleksandrii. Pochodził z ubogiej rodziny, której nie było stać na posłanie go do szkoły. Uczył się sam i z pomocą miejscowych duchownych. Miał 18 lat, gdy podczas słuchania kazania głoszonego przez swego proboszcza uświadomił sobie swoją małość wobec Boga. Po odprawieniu spowiedzi generalnej podjął postanowienie: „oddać się świętemu i doskonalszemu życiu”.
W wieku 23 lat zapragnął prowadzić życie pokutne w ubóstwie. Doświadczył również opieki Maryi, kiedy wraz z bratem wpadli do wartko płynącej rzeki Olby. Ukazała się wówczas Piękna Pani, która pomogła im wydostać się na brzeg. W 1718 r., pod natchnieniem Ducha Świętego, zrozumiał, że musi „zgromadzić towarzyszy i żyć z nimi, mając na celu ożywienie w duszach świętej bojaźni Bożej”. Dwa lata później ujrzał siebie przybranego w czarną opończę z białym krzyżem na piersi; pod krzyżem zaś widniało wypisane białymi literami święte imię Jezus. Zrozumiał, że ma nosić taki żałobny habit na pamiątkę męki Pańskiej oraz ożywiać „wdzięczną pamięć o niej w duszach wiernych”. W późniejszym widzeniu ujrzał Matkę Bożą w takiej samej szacie ze znakiem męki Pańskiej. Maryja wyjaśniła, że jest tak ubrana na znak żałoby po śmierci Syna i dodała: „Musisz założyć zgromadzenie, którego członkowie będą tak samo odziani i w którym będzie trwała nieustanna żałoba z powodu męki i śmierci mego umiłowanego Syna”.
22 listopada 1720 r. bp Francesco Alborio di Gattinara przyzwolił na przyjęcie przez niego czarnego habitu pokutnego. – Datę tę uznaje się za początek naszego zgromadzenia. W Polsce pierwszy klasztor objęliśmy 17 czerwca 1923 r. – mówi o. Zbigniew.
Gdyby pamiętał
Na wysokości serca pasjoniści mają umieszczony symbol – serce i wyrastający z serca krzyż. – Czyli miłość i z miłości wyrasta ofiara. „Jesu XPI Passio”, czyli Jezusa Chrystusa Męka. Kiedy wchodzi się do naszego kościoła w Kieźlinach, nad prezbiterium jest napis: „Męka Jezusa Chrystusa zawsze w sercach naszych”. I to jest nasze zadanie, by przypominać o tej wielkiej miłości, jaką jest męka Chrystusa. Człowiek grzeszy, bo zapomina o tej ofierze. Gdyby pamiętał, sama świadomość powstrzymywałaby go od grzechu – mówi o. Zbigniew.
Mimo upływającego czasu, charyzmat ten jest nieustannie aktualny. Ludzie zapominali i zapominają o Bogu, stąd prowadzone przez pasjonistów rekolekcje, misje, głoszone nauki i posługa w sakramencie pojednania i pokuty. – W prowadzenie parafii i naszą działalność głoszenia słowa Bożego wplatamy te pasjonistowskie elementy. Choćby u nas, wspólnota Domowego Kościoła poprosiła nas i w Niedzielę Palmową prowadzimy dla nich w Głotowie Drogę Krzyżową. Oczywiście jest to tylko jeden przykład z naszej bogatej posługi – wyjaśnia o. Pisiałek.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.