Chcemy nadal być blisko Ukraińców, wspierać ich – przede wszystkim duchowo, ale także poprzez konkretną pomoc, którą świadczymy zarówno poszczególnym osobom, jak i parafiom czy za pośrednictwem Caritas Polska, która wspiera i będzie wspierać wspólnoty w Ukrainie – podkreślił w rozmowie z KAI Prymas Polski, abp Wojciech Polak. Dziś przypada trzecia rocznica rosyjskiej agresji na Ukrainę.
Dokładnie trzy lata temu, 24 lutego 2022 roku, o godzinie 4:00 czasu polskiego, rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Atak nastąpił jednocześnie z trzech kierunków: południa, wschodu i północy. Od pierwszych dni wojny Kościół katolicki niesie pomoc poszkodowanym i uchodźcom z Ukrainy.
– W trzecią rocznicę pełnoskalowej wojny w Ukrainie odprawiłem rano w kaplicy Mszę Świętą w intencji pokoju. Prosiłem jednocześnie, aby ci, którzy bronią swojej ojczyzny i ponieśli ofiarę życia, otrzymali także radość życia wiecznego. Chcemy przede wszystkim poprzez modlitwę i naszą bliskość wyrazić dalszą solidarność z tymi, którzy walczą i cierpią. Szczególnie prosimy o dar pokoju, aby Pan Bóg przemieniał umysły i serca ludzi, aby w miejsce nienawiści i złości, w miejsce rosyjskiej agresji, która tak bardzo rani naród ukraiński, zapanowały pokój, przebaczenie i pojednanie – podkreślił w rozmowie z KAI Prymas Polski.
Abp Polak zapewnił o dalszej pomocy i wsparciu. Przypomniał też o otwartości Polaków na uchodźców z Ukrainy, zwłaszcza w pierwszych tygodniach pełnoskalowej wojny. – Wiemy, jak bardzo Ukraińcy cierpią przez te lata. Znakiem naszej otwartości i gotowości do pomocy była i nadal jest troska o tych, którzy uciekają przed bombami i szukają schronienia w naszej ojczyźnie. Chcemy nadal być blisko nich, wspierać ich – przede wszystkim duchowo, ale także poprzez konkretną pomoc, którą świadczymy zarówno poszczególnym osobom, jak i parafiom czy za pośrednictwem Caritas Polska, która wspiera i będzie wspierać wspólnoty w Ukrainie – podkreślił.
Wezwał wszystkich rodaków do otwartości i modlitwy w intencji sąsiadów ze wschodu. – W sposób szczególny pamiętając o ofierze krwi i o wszystkim, co dzieje się w tych dniach – o bestialskich mordach popełnionych na Ukraińcach – modlimy się, aby Bóg wyrywał z serc nienawiść, dawał przebaczenie oraz budował jedność i zgodę – podsumował Prymas Polski.
Blisko trzy miliony Ukraińców znalazło schronienie w polskich domach w ciągu zaledwie dwóch miesięcy od wybuchu wojny. W ciągu trzech lat konfliktu granicę polsko-ukraińską przekroczono 53 miliony razy, a miliony uchodźców otrzymały różne formy wsparcia – od pomocy materialnej i modlitewnej po opiekę psychologiczną. Od pierwszych dni wojny ogromne zaangażowanie w niesienie pomocy wykazał polski Kościół. Każda parafia w kraju włączyła się w organizację wsparcia dla ofiar konfliktu. Dużą rolę odegrały również instytucje kościelne, takie jak Caritas Polska, Rycerze Kolumba, wspólnoty zakonne oraz inne organizacje.
Franciszek wznowił pracę, a wieczorem zadzwonił do parafii w Gazie.
"Walczymy i uczymy się bycia ludźmi z godnością daną nam przez Boga".